— Це наш Рома затійником був. Якось підходить, каже: "От Танька з пластиліну гарно ліпить, можна було би щось зняти". Я купив за свої гроші вісім пачок пластиліну по 7 гривень — почали пробувати, — розповідає 35-річний Олег Марчак. Він керівник фотогуртка "Первоцвіт" у райцентрі Чортків на Тернопільщині.
Активісти гуртка — 14-річний Роман Країнський, Тетяна Ясінчук, 16 років, та 12-річний Олександр Марчак за п'ять місяців зняли 7-хвилинний пластиліновий мультфільм "Базар, або Нереальні трафунки". Його показують по місцевому телеканалу. Поширюють в інтернеті, представили на всеукраїнський конкурс школярських відеоробіт.
— Щоб одного героя мультфільму виліпити, мені вистачає півгодини, — розповідає Тетяна. — Всю роботу пальцями роблю, тільки дуже вже дрібні деталі — зубочисткою.
У стрічці 11 персонажів — продавці, покупці, пияки, священик, двірник та міліціонер — лейтенант Хабарченко. Герої мультфільму рухалися на звичайному офісному столі.
— Коли загальні сцени робили, то ставили під низ кусок темної ДВП — вона гарно асфальт імітує, — говорить Олег Марчак. — Для крупних планів зробили фон — фотографію виліпленої з пластиліну стіни. Найдовше працювали, щоб ратушу виліпити. Аби споруда була рівна, зробили каркас із сигаретних пачок і вже його пластиліном обліплювали.
Щоби зняти хвилину мультфільму, гуртківці робили 720 послідовних кадрів фотоапаратом.
— Це в кращому випадку, — продовжує керівник гуртка. — Бо часом уже майже всю сцену знімеш, і тут бах — ногою штатив зачепив. Ракурс не той — на відео стрибок буде. Треба все заново перезнімати.
Дія розгортається на місцевому базарі. Герої жартують, говорять про політику та про чупакабру. Автори кажуть, що більшість діалогів узяті з життя. Продавець, який говорить покупцеві: "Як помиєш ноги, обріжеш нігті — взуття буде якраз", — відома на Чортківському ринку особа, переконує Марчак.
Мультиком автори хочуть натякнути владі, що базар у центрі Чорткова потрібно заборонити. Він, мовляв, псує враження від мальовничого історичного центру міста.
— Про нас мультфільм зняли? Перший раз чую, — дивується 45 річний Михайло Гуцалюк. Він 10 років торгує на чортківському ринку взуттям і став прототипом продавця Гени в мультфільмі.
— То, що Мішу десь там зняли, то добре, — говорить торговка, що працює напроти. — Він файно торгує, файно всіх людей відпускає. А то, що хочуть ринок закрити, — то зле. Він тут нікому не мішає. Навпаки, всім зручно.
Коментарі