1 вересня 4,2 млн дітей пішли у школи, 408 тис. із них — вперше. Навчатимуться у майже 15 тис. закладів, з яких 1033 опорні — головні в об'єднаних територіальних громадах.
Цього року для школярів п'ятих-дев'ятих класів розпочинається реформа "Нова українська школа". Зміниться програма, з'являться нові предмети. Будуть уроки з етики, технологій, культури добросусідства. За бажанням батьків, діти можуть відвідувати курси з драматургії й театру, підприємництва та фінансової грамотності, громадянської освіти.
Для всіх школярів зміниться меню в їдальнях. Складатиметься зі 160 страв — українських, середземноморських, сезонних, без глютену й лактози. У раціоні побільшає м'яса, молочних продуктів, фруктів, горіхів, ягід. Не буде грибів, сосисок, ковбас, газованих напоїв, кави, консервів, кондитерських виробів.
Це меню розробив кухар 34-річний Євген Клопотенко. Його страви дослідили технологи й дієтологи.
— Вартість харчування відрізнятиметься залежно від регіону. Бо всюди різна ціна продуктів і комунальних послуг, — розповідає міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко, 41 рік. — Грошей у бюджеті достатньо для забезпечення здорового харчування.
Різниця в ціні буде незначна, казав у червні цьогоріч Клопотенко:
— Якщо раніше для приготування продуктів за всіма вимогами йшло 14 гривень, то зараз буде 14,5 гривні. Для кращої якості продуктів ціна має становити 14–25 гривень.
У середу вранці біля київської школи №29 на вул. Петра Калнишевського, 3а, збираються першокласники з батьками. Більшість — у вишиванках.
— Не думала, що буде така холодіна. Плюс 15, — 31-річна Вероніка Нікітенко кутає в куртку доньку Єву, 7 років. — Донька не переживала, що йде в перший клас. А я ніч не спала.
Вчителі заводять молодші класи в школу на перший урок "З Україною в серці".
— Могли б хоча б лави винести, щоб сісти, — закурює цигарку біля вікон чоловік років 30. Після зауважень інших батьків іде за територію школи.
Внутрішній дворик прикрашений кульками й вітальними плакатами. Посередині стоїть дошка з написом крейдою "З 1 вересня!". Навпроти неї фотографуються троє десятикласників у чорних костюмах.
— За школою не скучав. У мене було ідеальне літо — двічі побував на морі, раз у горах, — переглядає світлини на мобільному 15-річний Ігор. — Не проти, щоб нас знову закрили на карантин.
Об 11:00 починається лінійка. З піснями й танцями виступають старшокласники. Накрапає дощ.
— 1 вересня не таке стало, — говорить 56-річний Володимир Іванович. Привів онука 9-річного Івана. — В наш час всі з квітами йшли. Співали на лінійці, вірші читали. Зараз усе сіро.
Біля Черкаського фізико-математичного ліцею збираються кількасот людей. Майже всі тримають квіти.
— Вітаємо зі святом шкільного дзвінка! — каже в мікрофон ведучий. — Сьогоднішній день важливий для учнів нульових класів і новоприбулих.
Випускники хором співають гімн ліцею.
— Добре, що 1 вересня почалося вживу. Атмосферу свята дистанційно не передаси, — говорить черкащанка Олена.
Предмети школярам викладатимуть понад 635 тис. педагогів.
— У нас 72 тисячі вчителів — пенсійного віку, — каже міністр освіти та науки Сергій Шкарлет, 48 років. — Їх варто поважати, в деяких питаннях вони компетентніші за молодих колег. Хоча їм потрібно шукати заміну.
Молодих фахівців бракує.
— Професія виснажує психологічно, — говорить ексзаступник міністра освіти та науки Єгор Стадний, 33 роки. — Є проблема з оплатою праці. Вона прив'язана до стажу. Молоді заробляють по 7 тисяч гривень. І це — якщо є повне завантаження. Офіціанти в ресторанах мають більше.
— Професія вчителя залишається безперспективною й безнадійною, — розповідає освітній експерт Віктор Громовий, 58 років. — Колега-директор говорив, що не може знайти нормального викладача англійської. Всі йдуть, бо деінде пропонують більші зарплати.
Школи в зеленій зоні карантину працюватимуть у звичайному режимі. Якщо область перейде в жовту чи помаранчеву — відкритими залишаться заклади, де від коронавірусу щеплено 80% учителів. У червоній зоні навчання проходитиме тільки в дистанційній формі.
На кінець серпня від коронавірусу повністю вакцинувалися майже 185 тис. вчителів. 145,5 тис. отримали першу дозу.
— Більшість колег опанували дистанційне навчання. Хоча жодні технології не замінять живого спілкування, — каже Віктор Громовий. — Викладаю математику, історію, хімію та навчаю учнів компетентностей, пробуджую цінності. Це складно робити дистанційно.
Коментарі