Ексклюзиви
Середа, 27 червня 2007 07:06

У Чорному морі встановили 11 штучних рифів

  Один риф четверо пірнальників занурювали в Чорне море в Ялті понад дві години. Його встановили на глибині 12 метрів
Один риф четверо пірнальників занурювали в Чорне море в Ялті понад дві години. Його встановили на глибині 12 метрів

На Масандрівському пляжі в Ялті, що в Криму, провели фестиваль "Штучний риф". За п"ять днів пірнальники виготовили та опустили в море 11 штучних рифів для риб.

Організував дійство 40-річний дайвер із Москви Сергій Федотов. Чоловік показує конструкції, що сохнуть на сонці.

— Одна така робиться 12 годин. Треба щонайменше три людини, — розповідає Федотов російською. — Виготовляємо прямо тут. Привозимо все необхідне.

У Чорному та Азовському морях не ростуть тверді корали — природні будинки для морської фауни та флори. Тому залізобетонні споруди швидко заселяють мешканці моря. Штучні рифи вже за кілька місяців повністю обростають водоростями та мідіями, там заводиться риба.

Федотов каже, що вирішив поставити такі конструкції, бо за останні три роки море зіпсувалося на очах.

— Згустки мертвих бактерій зустрічаються вже на невеликій глибині, риба задихається, — зітхає він. — Я пірнаю тут вже багато років, і не можу дивитися, як підводний світ помирає.

Будинки для риб зробили напівкруглої форми, щоб легше закотити у море. Конструкцію до води штовхають четверо дайверів. Опускають на глибину 12 м.

— У воді рифи збережуться 500 років, — запевняє Федотов. — Ми додавали природну породу — кремнезем. Його використовують для міцності при будівництві мостів та хмарочосів. В Україні малими кількостями кремнезем не продають, то привіз півцентнера з Москви.

До пірнальника підходить московська художниця Лета Богданова. Вона зробила скульптуру з бетону у вигляді дракона.

— Мені сподобалася ідея Сергія провести такий фестиваль, — розповідає Лета. — На дні моря повинен бути не смітник, а щось красиве. Цікаво було б створити цілий підводний скульптурний парк.

За день у море вдалося спустили три рифи. Надвечір у підводних конструкціях плавало з десяток риб та повзав один краб.

У Москві Федотов займається продажем спорядження для підводного плавання через Інтернет.

"Штучний риф" у Ялті став третім подібним фестивалем. Перший відбувся в Чорноморську 2005-го, другий в Коктебелі та в Анапі (Росія) торік. Усі витрати Федотов покриває з власної кишені. Уже пішло близько $5 тис. Робити конструкції на пляжах пірнальникові допомагають колеги по захопленню та відпочивальники. Цього року таких зібралося 50.

Зараз ви читаєте новину «У Чорному морі встановили 11 штучних рифів». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

2

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі