У середу вночі з Білорусі до Києва повернулись активістки жіночого руху "Фемен" — 21-річна Інна Шевченко, 30-річна Олександра Немчинова та Оксана Шачко, 24 роки. Кажуть, працівники тамтешньої спецслужби били й катували їх упродовж доби.
— Эти подонки над нами издевались. Мы не видели их лиц, но это люди из КГБ, — розповідає Олександра Немчинова. Вона новенька у "Фемен". Родом із Донецька. Акція в Білорусі в неї перша. — Столкнулись с лукашенковскими "ангелами смерти", отвечающими за расправы.
Говоримо просто неба біля кафе "Купідон", на столичній вул. Пушкінській. "Феменки" до Мінська приїхали підтримати білорусів, показати, що не треба боятися виходити на мітинги. Вдень у місті провели акцію.
— Нам тоді дозволили піти. Ми чекали потяг на Гомель, звідти збиралися повернутися до Києва. О 18.55 на вокзалі налетіли семеро чоловіків у цивільному. Не представилися. Забрали речі, документи й телефони, — Інна Шевченко кутається в чорне тоненьке пальто. Коли говорить, в очах стоять сльози. — Запхали в автобус. Допитували, хто нас прислав, хто заплатив за акцію і хто намалював Лукашенка на спині Саші Немчинової.
Всю ніч дівчат возили автобусом по місту. Близько шостої ранку пересадили в автобус з іншими чоловіками.
— Скільки їх було — невідомо. Облич ми не бачили. Нас змусили натягнути на очі шапки, покласти голову між колін, зв'язали руки за спиною, били. Казали, що це останні години нашого життя. Між собою вони не говорили. Керував усім один із них.
— Ми не рухалися 6 годин. Це дуже боляче. Якщо пробували підняти голову, то одразу отримували удари по руках, ногах та голові, — Оксана Шачко знімає куртку, показує синці на руках. — Якщо ми плакали або починали говорити, то теж били. В туалет не пускали.
Автобус зупинився у лісопосадці. Чоловіки наділи маски на обличчя. Дівчат повели глибше в ліс.
— Знущалися. Штовхали, тягали за волосся, змушували роздягатися і стояти з плакатом, на якому рожевим лаком для нігтів намальована свастика. Все знімали на дві відеокамери. Погрожували ножем. Змусили мене нахилити голову вперед та ножем відрізали волосся. Казали, що ми назавжди тут залишимось. Потім змусили зняти нижню частину одягу, повернутися спинами і били палицями по "п'ятій точці". Знову наказували одягнутися, роздягнутися. Обливали машинним маслом, посипали пір'ям. Питали і записували на відео хто ми, звідки, з якої організації, — каже Шевченко.
Дівчата все робили так, як наказували.
За півгодини їх посадили в автобус, відвезли до річки. Там сказали йти у бік лісу і більше не повертатися, бо наступного разу вб'ють. 3 год. "феменки" блукали лісом, провалювались в болото. Вийшли в село Беки Єльського району Гомельської області. Зв'язалися з активістками в Києві.
— На все село два мобільних. Ледве вмовили людей, щоб дали подзвонити. Один дід нас прихистив. Місцеві збіглися, викликали міліцію. Ми дали cвідчення й чекали консула, — розповідає Інна. — Нам пообіцяли, що заведуть карну справу.
Посольство допомогло переправити дівчат в Україну без документів.
— Усе це тільки підтверджує, якими методами Лукашенко зміцнює свій режим. Ми показали всьому світу, що там відбувається. І ще поїдемо в Білорусь. Цей метод лякає Лукашенка й КГБ. Значить він правильний, — говорить Інна Шевченко.
19 грудня в Мінську три активістки "Фемен" оголилися до пояса перед входом у будівлю КДБ. Тримали плакати "Свободу політичним в'язням" англійською та "Жыве Беларусь!". Скандували останнє гасло. Акцію провели в день річниці розгону опозиційного мітингу, учасники якого були не згодні з офіційними підсумками президентських виборів.
Коментарі
217