Урожаю в 67-річної Марії Кирган із села Клембівка Ямпільського району Вінницької області цьогоріч немає — город випалило сонце. Жінка викопує з корчика картоплі лише дрібну.
— Картофлі — це наша їда. Як ми цю зиму пережиєм, не знаю. Це весь город такий, — бідкається жінка. — Ціле літо ані краплі не було. Два рази хмарка набігла, покапала так, що тільки лопухи змочила, а землю під ними сухою лишила. І все.
Марія Іванівна каже, що доведеться картоплю у прикарпатців купувати. Страшно, що може бути зараженою після аварії потяга з фосфором, "але хай би яка була".
— Тільки ж вони й ціну загнуть нам — не менше 40 гривень відро буде.
Щоб пішов дощ, селяни думали криниці виливати, але побоялися — раптом посуха триватиме, а вода не прибуде.
Виливати криниці — давній обряд у Клембівці. Люди збираються гуртом і відрами витягають усю воду. Її не п"ють, а виливають за кілька метрів від криниці. Потім на вулиці накривають столи і пригощають малих дітей, аби ті дощу просили.
65-річна Лідія Ковтун із Томашполя розповідає, що через посуху на її вулиці люди надумали відьму топити.
— А де їх, тих відьом, возьмеш — перевелися, — говорить жінка. — Чули, що Шпирчиха з сусідньої вулиці відьмує. Думали хоч не топити, а так, покупати її. Прийшли — а вона розсердилась, стала до нас раком і спідницю підняла, зад усім показує. Кричить: "У мене хвоста немає, то я не відьма!".
У Вінницькому обласному гідрометеоцентрі кажуть, що цьогорічна посуха чи не найбільша за останні 50 років. Температура була найвищою за всю історію метеоспостережень. У третій декаді травня, наприклад, зафіксували +24°С — на 8,5 градусів вище норми.
— Подібна посуха була в 1954 році по всій Європі, — говорить начальник гідрометеоцентру Марія Кощавка, 54 роки. — У травні цього року випало лише 25 міліметрів опадів — це 40 відсотків норми. Причини такої посухи пояснити важко.
У вівторок-середу на Вінниччині таки йшли дощі. На метеорологічній станції в Крижополі зафіксували 28 мм опадів. У селі Клембівка в середу також була гроза.
Україна втратила мільярд гривень
— Посуха почалася в Україні з середини травня. Після неї були сильні дощі, град, зливи. Така погода завдала серйозних збитків урожаю, — кажуть в Укргідрометеоцентрі.
У Міністерстві аграрної політики уточнюють, що найбільше від посухи постраждали десять областей: Херсонська, Миколаївська, Одеська, Запорізька, Кіровоградська, Донецька, Луганська, Дніпропетровська, Черкаська та АР Крим.
За попередніми даними, загинуло 1,1 млн га зернових. Збитки оцінюються в 1 млрд грн.
Однак в обласному управлінні сільського господарства кажуть, що дощі вже не вплинуть на врожай. А зерновим, які майже дозбирали, вони лише нашкодять.
Коментарі