Бурштиновий бізнес у Києві контролює еліта. За різні напрямки відповідають колишні й теперішні правоохоронці та нардепи, — каже 36-річний Олексій Гриценко, активіст Автомайдану. Він досліджує тему незаконного видобування бурштину.
— За гроші, які йшли від цього бізнесу, відповідав колишній заступник міністра внутрішніх справ Сергій Чеботар, по лінії СБУ був Володимир Демчин. Він представлявся людиною Ігоря Кононенка (народний депутат, давній бізнес-партнер президента Порошенка. — ГПУ). Житомирську область контролював нардеп від "Блоку Петра Порошенка" Борис Розенблат, Рівненську — колишній "регіонал" Володимир Продіус і "свободівець" Ігор Кривецький.
Чому їх не чіпають, а обмежуються регіональним рівнем? Юрій Луценко був міністром внутрішніх справ. Він не знав про цю ситуацію?
— Столичних не чіпають, бо проти них не зібрали доказову базу. Та і частина з них працюють у правоохоронній системі. Вони не будуть самі себе садити. А щодо Луценка, то активний видобуток бурштину почався з 2010 року. Тоді він вже не очолював МВС. Основний покупець сонячного каменю — Китай. Іде туди через Польщу та інші країни.
У системі незаконного видобування бурштину діє кругова порука. Наприклад, у Ємільчинському районі Житомирщини на його видобуток їздить начальник тамтешньої поліції. А його кришує кум із СБУ. Бурштиновий бізнес обріс і сервісами. Зараз просто в копальнях продають комплексні обіди.
Ліквідована одна з найбільших груп. Що буде з іншими?
— Прибрати треба постачальників товару — тих, хто переправляє бурштин за кордон. Не впевнений, що це зроблять. Є проблеми в законодавстві. Коли забирають помпу — копачам призначають штраф у 1,5 тисячі гривень і прилад повертають. Спецоперація налякає видобувачів, однак проблему не вирішить. Більше потрібно запитувати і з лісників. Вони мають нести кримінальну відповідальність за пошкодження території. З іншого боку, треба розширити їхні права й дозволити використовувати зброю.
Що ще допоможе побороти проблему?
— Треба створити прозору систему видачі дозволів від підприємства "Держгірнадра". Тоді через електронну систему конкурсів зможуть зайти нормальні інвестори. Видобуток янтарю відбуватиметься у кар'єрний спосіб. Для багатьох людей це вирішить питання роботи. Зможуть працювати у цих кар'єрах.
Податки платять з одного відсотка видобутого бурштину
В Україні 47% коштів перебувають у нелегальному обігу. Такі дані торік оприлюднило Міністерство економіки.
— Найвигідніші бізнеси, крім бурштинового: вирубка лісів, видобуток вугілля, піску і гравію. Також дуже прибутково поставляти товари у самопроголошені ДНР і ЛНР, — каже бізнес-консультант 40-річний Андрій Степановський. — Ці бізнеси поділені між підприємцями і депутатами. Дохід з кожного — від 1 до 5 тисяч доларів щодня.
Звичайній людині до такої діяльності доступ закритий. Для організації бізнесу необхідно займати високі посади. Найпоширеніші із нелегальних занять — видобування бурштину і вирубка лісу. Перше заняття в тіні на 99 відсотків, друге — десь на 80. Бачив, як лісник обходив свою територію та списував "погані" дерева. В основному дуби. Потім їх вирубують нібито на дрова. Насправді ж вантажать у вагони та продають у Німеччину й Італію. Дохід — 100 мільйонів доларів на рік у масштабах України.
Коментарі