5 квітня у Києві стартувала виборча кампанія з позачергових виборів міського голови і депутатів столичної ради. Реєстрація кандидатів на посаду мера триватиме з 21 по 27 квітня, у депутати — з 25 по 29 квітня. Вибори до столичних органів влади відбудуться водночас із президентськими, 25 травня. Повноваження посадовців триватимуть півтора року — до чергових місцевих виборів, які проведуть у жовтні 2015‑го на території всієї країни.
Мера обиратимуть в один тур. Переможе кандидат, який здобуде найбільше голосів. Однак на розгляді у парламенті є законопроект, що передбачає обрання міського голови у два тури. Вибори депутатів Київради проведуть за змішаною системою: половину — в мажоритарних округах, половину — за партійними списками.
Про наміри балотуватися на міського голову оголосили лідер партії УДАР Віталій Кличко, чинний голова міськдержадміністрації Володимир Бондаренко, громадський активіст Ігор Луценко, нардепи Андрій Іллєнко, Леся Оробець, В'ячеслав Кириленко та Микола Катеринчук.
Без мера столиця живе з початку лютого 2012 року. Відтоді його функції виконували призначені президентом голови КМДА — Олександр Попов і Володимир Макеєнко. 2 червня 2013-го закінчився термін повноважень Київради.
Віталій Кличко, 42 роки
Статки: $57,3 млн (разом із братом, 2012 року за оцінкою журналу "Форбс")
Родина: одружений, має трьох дітей
Боксер, багаторазовий чемпіон світу. Політичну кар'єру розпочав 2006 року — став депутатом Київради, 2008-го був переобраний. У цих роках програв вибори мера Києва Леоніду Черновецькому. Тоді його консультували колишні мери Нью-Йорка — Рудольф Джуліані та Берліна — Клаус Воверайт. У квітні 2010-го очолив партію УДАР. На парламентських виборах пройшов до Верховної Ради. Отримав 42 мандати. 24 жовтня 2013-го з трибуни парламенту оголосив, що балотуватиметься у президенти. За два місяці до виборів зняв кандидатуру на користь Петра Порошенка.
Довгий час його родина проживала в елітному районі німецького Гамбурга. Має посвідку на проживання в Німеччині та США. Брав активну участь у Майдані.
Володимир Бондаренко, 61 рік
Статки: 326 977 грн (декларація)
Родинна: одружений, має двох доньок
Народний депутат п'яти скликань. На останніх виборах був від "Батьківщини". 7 березня його призначили головою Київської міськдержадміністрації.
Має 6 соток землі в Києво-Святошинському районі, будинок — 102 кв. м, гараж — 187 кв. м. На дружину записані 27,8 га землі в Макарівському районі, в селі Бузова. Там він побудував "Українське село" — музей народного побуту й архітектури. Також родина володіє 8 сотками землі в Криму, квартирою на 230 кв. м і чотири вантажні автомобілі ГАЗ (1999–2002 рр. випусків).
Андрій Іллєнко, 26 років
Статки: 32 тис. грн задекларував 2012 року
Родина: одружений, дітей не має
Народний депутат сьомого скликання. Аспірант Київського університету ім. Тараса Шевченка. Офіційно ніде не працював. Разом зі своїми однопартійцями-"свободівцями" неодноразово зривав засідання нелегітимної Київради. Нерідко при цьому ламав двері та систему голосування "Рада".
Микола Катеринчук, 46 років
Статки: 192 тис. 470 грн
Родина: одружений, має двоє дітей
Нардеп чотирьох скликань. Володіє земельною ділянкою на 2 сотки, квартирою на 81 кв. м, автомобілем "Лексус" 2005 року випуску. Живе в будинку за містом, квартиру здає в оренду. Під час Майдану оголосив себе революційним комендантом. За це опозиція назвала його самозванцем. На виборах у Київраду від Блоку Миколи Катеринчука 2008 року пройшли п'ять депутатів. Троє з них стали "тушками" вже на першому засіданні, проголосувавши за кандидатуру Олеся Довгого на посаду секретаря Київради. Катеринчук виправдовувався, що його зрадили і він же не може контролювати всіх своїх депутатів.
В'ячеслав Кириленко, 45 років
Статки: 234 тис. 800 грн (задекларував 2010 року)
Родина: одружений, має двох дітей
2005 року був міністром праці та соцполітики, та віце-прем'єр-міністром в уряді Єханурова. Народний депутат чотирьох скликань. На останніх виборах — від "Батьківщини".
2010-го в декларації зазначив, що має квартиру, площею 207 кв. м, а члени сім'ї — гараж на 16,6 кв. м. Машини не мав.
Ігор Луценко, 35 років
Статки: не оприлюднював
Родина: розлучений, у цивільному шлюбі. Має сина
Журналіст, громадський діяч руху за збереження історичної забудови столиці.
Балотувався на парламентських виборах 2012 року в окрузі №223, але програв. Зранку 21 січня 2014 року його викрали невідомі з Жовтневої лікарні Києва разом із іншим активістом Юрієм Вербицьким. Побили, допитували про фінансування та організацію Майдану.
Леся Оробець, 31 рік
Статки: 8 млн 438 тис. 513 грн (згідно з минулорічною декларацією)
Родина: заміжня, має двох доньок
Народний депутат двох скликань. 31 березня вийшла з партії "Батьківщина".
Має земельну ділянку на 18 соток і квартиру, площею 88 кв. м.
У червні 2013-го її чоловік Олександр Омельчук виїхав за кордон. Пояснив, що тікає від політичного переслідування. Щодо його компанії "Фенікс Капітал" порушили кримінальну справу за ухиляння від сплати податків.
Фальсифікацій не буде
— Вибори у Києві пройдуть спокійно. Фальсифікацій у місті, яке пережило Майдан, не може бути, — говорить політолог 44-річний Сергій Таран.
— У столиці досить серйозна конкуренція. До Київради пройдуть усі партії, які були представлені на Майдані. Великі сумніви, що оберуть "регіоналів" і "комуністів". За мажоритарною системою пройдуть безпартійні. Віталій Кличко — найімовірніше буде мером. Інтриги щодо цього не буде. Кандидати, які не мають шансів на перемогу, прагнуть створити політичний капітал для подальшої участі у різних виборах. Виміряти свій рейтинг не тільки в одному окрузі, а загалом по місту. Іншими словами, "рости в політиці".
Коментарі