"Пропала моя Манька", — бідкається 77-річна Ганна Гасіца з міста Умань на Черкащині.
Свою корову вона виводила на пасовище біля колишнього аеропорту. Зранку припинала. Тричі на день приносила води у відрі. Увечері забирала.
— В обід напувала — все було нормально. А о шостій вечора вже мертва була, — продовжує Ганна Річардівна. — Оглядав сусід-ветеринар. Сказав, то тимпанія — лопнув шлунок. Манька була моєю годувальницею. Молочне на ринку в таку ціну, що хіба купиш? А так своє було. Нема грошей — винесла на базар пару пляшок молока, вже якась копійка брязнула.
Доросла корова на Черкащині коштує близько 5 тис. грн. Труп тварини господарка вивезла до скотомогильника. За послугу заплатила 70 грн.
— У кількох моїх знайомих із сіл також цього літа корови загинули, — говорить Ганна Гасіца. — Так вони м"ясо на ринок винесли. Пояснили — худобина не хворіла, просто шлунок репнув. Не пропадати ж добру.
Житель Одещини 39-річний Василь цього літа бачив, як корова померла на пасовищі:
— Живіт раптово роздуває, очі в тварини робляться наче скляні, вона падає замертво. Аж тоді боки в трупа потроху починають спадати.
— Шлунки коровам розриває через спеку, — пояснює 55-річний Віталій Власенко, ветеринар із Умані. Каже, щойно повернувся із сусіднього району, де знайомий тримає кількадесят овець. Їх теж поздувало на спеці. — Мусив випустити із шлунків вуглекислий газ і метан. Інакше тварин би розірвало. Вони їдять молоду траву, запивають водою. Таким чином у трикамерному шлунку відбувається процес бродіння. Раніше в кожному селі були знахарі, котрі вміли пробити корові бік, аби випустити гази. Зараз цим займаються ветеринари. Інакше шлунок лопне.
Віталій Власенко радить тримати корів у спеку вдома, не виганяти на пасовище. Треба стежити, аби худоба не переїдала, часто її напувати. За найменших ознак здуття звертатися до ветеринара.
В обласному управлінні агропромислового розвитку Черкащини коментувати ситуацію відмовилися.
— Нам нема діла до тих проблем. Усі зайняті, бо скоро міністр приїжджає. Треба порядки понаводити, — сказали "ГПУ".
Вуж присмоктався до вимені
Уманцеві 34-річному Олександру Кіслицькому корову довелося продати.
— Весною було багато дощів, біля хліва завелося кубло вужів, — пояснює. — Один присмоктався до коров"ячого вимені — щоранку спивав молоко. Якийсь час корова доїлася краще. А потім вим"я спочатку почервоніло, потім почало чорніти. Ветлікар сказав, вуж заносить інфекцію. Мусив продати худобу на м"ясо перекупникам.
Раніше господині спеціально ставили біля хліва мисочку з молоком, аби вужі не присмоктувалися до корів. Плазунів вважали охоронцями обійстя, їх не можна було вбивати.
Коментарі