Торік улітку до черкаски 29-річної Наталії Коваленко додому прилетіла сова.
— Це було в липні близько десятої вечора. Почула за вікном ніби нявкання. Вийшла на балкон і побачила — на поручні сидить сова. Я швиденько за фотоапаратом, а вона полетіла. Коли о 2.30 знову чую нявкіт. Виглянула, а вона на сусідському балконі танцює. Простягнула руку, вона на неї сіла, — розповідає Наталія.
Птаха шкандибала. Жінка хотіла віддати її в притулок. Але там сказали, що їм уже нанесли сов.
— Лишила її вдома. Назвала Сонею, купила клітку і мишей. Вона гризунів проігнорувала, а коли дала шматочок м'яса — з'їла. Годую телятиною, свининою, курятиною, індичатиною. Удень вона куняє, а вночі не спить. Інколи аукає, але не голосно. Раз на тиждень її купаю. Наллю в миску води й хлюпаю на неї. Їй подобається, крилами плеще по воді.
У зоопарку Черкас живуть дві пари пугачів і чотири — вухатих сов.
— Почався сезон, коли нам несуть вухатих совенят, — каже директор 47-річний Євген Ван. — Ці птахи в гніздо відкладають до п'яти яєць. Самиця висиджує їх по черзі, тому діти різновікові — з різницею приблизно в добу. Коли менші підростають, старші вилазять із гнізда й сідають на гілках. Люди їх бачать і думають, що це покинуті пташенята. Забирають і приносять до нас. Цього робити не можна, бо батьки совенят завжди десь поряд.
Годують сов кониною, дають мишей і щурів.
— М'ясо треба викачати в пір'ї або в натуральній ваті. Совам потрібна груба їжа для травлення, інакше через тиждень-два загинуть. Через добу відригують рештки пір'я чи кісток.
Сова має добрий слух, може з гілки почути, як у траві ворушиться миша. Люди думають, що удень сови не бачать. Насправді мають гострий зір навіть при сильному освітленні. За жертвою спостерігають непорушно, лише крутять головою — на 180 градусів, можуть і на 270. Угледівши жертву, летять униз і ніколи не промахуються. Здобич ковтають цілою. Шлунковий сік перетравлює майже все.
Невеликі сови живуть три-п'ять років, великі за розмірами — до 20 років. Селяться парами. Якщо партнер гине, шукають нового. Дохнуть від нестачі корму або отруєних пестицидами гризунів на полях.
В Україні є 13 видів сов. Яструбина і біла — рідкісні.
— У населених пунктах найчастіше трапляється сич хатній. Це невеликий птах, який робить гнізда в будинках. Видає "страшні" звуки, які наводять жах на людей. Є прикмета: якщо сич закричав біля будинку, там хтось помре. То все вигадки, — каже орнітолог Максим Гаврилюк з Українського центру досліджень хижих птахів. — Просто в цього птаха широкий діапазон звуків.
Коментарі