Орнітолог Українського товариства охорони птахів Ольга Яремченко, 52 роки, спостерігала через інтернет за перельотом кібчиків. Це невеликий хижий птах з родини соколів.
— П'ятьом кібчикам вживили на спині між крил електронні чипи. Завдяки їм бачили, як птахи без зупинки кілька днів летіли через Чорне море в Африку. В дорозі не їли і не відпочивали. Один зник зі спостереження. Мабуть, загубив чип. А одного, напевно, підстрелили і з'їли в Африці. Хтось не витримав перельоту, впав у море. Так за два роки зникли всі п'ятеро.
Кібчики їдять жуків, які нищать зернові рослини на полях. У жовтні злітаються в Миколаївську область. Там відпочивають, наїдаються і вирушають у вирій.
— Це один з небагатьох птахів, який летить без зупинки. Інші переміщуються так званими коридорами. Маршрут прокладають уздовж річок, а в степах біля балок. У них перечікують негоду. Летять понад чорноморським узбережжям в напрямку Болгарії. Звідти до Греції. Потім перетинають море.
Летять у вирій, коли зникає їжа. Першими мігрують стрижі. Вони їдять літаючих комах. Потім відлітають птахи, які харчуються гусінню. На зиму залишаються горобці, просянки, щиглики. Вони можуть прогодуватися плодами і насінням.
— Ластівки вирушають у теплі краї хвилями. Спочатку летять ті, які першими вивели пташенят. Молодняк без старшого покоління не рушає, бо не знає маршруту. Довше затримуються ластівки із південних областей України. Зимують в Африці та Азії.
В Україну летять птахи із крайньої півночі. На узбережжях Чорного та Азовського морів, у південних областях зимують жовтодзьобі лебеді-шипуни з тундри. Зараз вони в дорозі.
— Перед зимою в міста перебираються круки, ворони, галки. Осідають поблизу смітників та ферм.
Коментарі