У центрі Києва планують побудувати снігоплавильні пункти. Вони розтоплюватимуть прибраний із доріг сніг і кригу. Талу воду очищуватимуть від сміття і спускатимуть у каналізаційний колектор. Чиновники радяться з білоруськими спеціалістами, які використовують подібні пункти.
— Зараз ми прибираємо в Києві 1667 кілометрів доріг. Працює 251 одиниця техніки. Сніг вивозимо на визначені пустирі. Маємо їх 32, усі переважно за містом. За рік відвантажили 18,5 тисячі тонн, — розповідає Олександр Павловський із Київавтодору. — Це довгий і дорогий метод. Лише один маршрут — від центру до Видубичів — 30 кілометрів, по 15 в один бік. Машини стоять у заторах, витрачають пальне. Дешевше облаштувати снігоплавильний пункт просто на колекторі.
Снігоплавильний пункт — спеціальна камера, де крига тане за рахунок температури стічних вод каналізаційного колектора. Має кілька фільтрів. Перший затримує цеглу, каміння та велике сміття. Дрібне сито ловить пісок і крупинки солі. 20 т снігу сплавлятимуть у каналізацію за хвилину-півтори.
— Площа Києва — 860 квадратних кілометрів. Якщо випаде багато снігу — комунальники не справляться, хоч би як киянам того хотілось, — розповідає 67-річний Олександр Сергієнко, директор громадської організації "Інститут міста". — Машини, що вивозять сніг, використовують близько 30 літрів солярки на 100 кілометрів. Залишати кучугури на узбіччях можна лише на бульварах. Єдине можливе рішення проблеми — снігоплавильні пункти. Якщо використовувати вітчизняне обладнання, їх можна зробити недорогими.
Снігоплавильні пункти використовують у канадському місті Торонто. У Москві є 156 пересувних снігоплавильних машин.
— Сумніваюсь, що практику можна застосувати у нас, — каже один з колишніх керівників Київавтодору. — Бо сніг тане при плюс 16, а температура стоків у наших каналізаційних колекторах за сильних морозів плюс 10. До того ж Бортницькій станції аерації не вистачить потужності переробити додатковий об'єм води. 2012-го міська влада хотіла купити снігоплавильні машини по 200 тисяч доларів за одну. Порахували й відмовилися. Дешевше возити сніг на пустирі.
Єдина снігоплавильна машина в Україні розчищає дороги в Харкові. Працює на дизпаливі.
Коментарі
2