— Ночь с мужем просидели на чердаке дома в окружении котов и собаки, — розказує 54-річна Галина Іваницька із села Веселий Кут Арцизького району на Одещині. У ніч на 15 вересня там зафіксували 2-місячну норму опадів. Із берегів вийшли річки Когильник, Чага та Анчорак. Затопили 15 сіл у Арцизькому, Тарутинському й Болградському районах. Вода зруйнувала 53 будинки, близько 600 підтопила.
Перший день негоди Галина Іваницька з чоловіком Василем, 54 роки, пересиділи на горищі.
— То, что вода придет, знали 12 сентября, река время от времени разливается от дождей. Но никогда она не доходила к домам. Максимум — огород затапливало, — розповідає Галина Никифорівна. — Ми живемо на невеликому горбі, від нас видно річку. Тримаємо корову, сорок курей, двоє свиней, маємо город.
Я ввечері пізно повернулася з роботи — у школі довго зошити з учнівськими роботами перевіряла, — каже Галина Никифорівна. — Доки дійшла — змокла до нитки. Десь о десятій вечора прибігає чоловік від сусідів. Каже: прорвало дамбу в Красному (село вище по течії річки Когильник. — "ГПУ"), вода сюди йде. Я почала речі збирати, документи, гроші, свої прикраси, телевізор — усе на горище віднесла. Чоловік тим часом курей перегнав на горище сараю, потім тюками сіна заклав двері, де корова Манька стоїть і свиней тримаємо. Коли я почала йому допомагати, на подвір'ї вже по щиколотки води було.
Вона прорвала дві дамби — у Красному та у сусідньому районі. Потік хлинув на села в долині річки.
Із пожежної машини через гучномовець закликали людей евакуйовуватися. Тих, хто не міг іти, рятувальники виносили на руках. Іваницькі вирішили залишитися.
— Куди йти? А як хтось залізе в будинок? — каже Галина Іваницька. — Пропало світло. А вода прибувала — на вулиці до пояса сягала. Вночі сіли з чоловіком на горищі серед речей — я плакала, потім молилася. Холодно було. Вкрилися периною, але так і не заснули. Крізь дощ чути було, як Манька мукала. У дворі плавали тушки загиблих тварин — напевно, сусідських.
Наступного дня, щоб погодувати худобу, брели по пояс у воді. Залазили у хлів через дах.
— Машина в гаражі по вікна потонула. Добре, хоч зерно було на горищі. Потім чоловік у друзів у Арцизі взяв човна, плавав годувати худобу.
Іваницькі поїхали до доньки в райцентр. Додому повернулися в неділю.
Кабінет Міністрів розпорядився виділити Одещині 104 млн грн: 26 млн на компенсації жителям області, 78 млн Укравтодору — для відновлення доріг і дамб.
"Его дом снесло. А мой затопило"
60-річний Василь Кацрамон із села Красне три дні жив у сільраді. Дітей та жінок забрали до себе жителі вцілілих будинків. Чоловіки залишилися у приміщенні сільської ради.
— Мой дом затопило по окна, — розповідає телефоном Василь Васильович. — Хата старая, мы с женой хотели продать ее и уехать к родне в Молдавию. Теперь кто ее купит? Звонит друг с Березино, спрашивает: можно ли у меня пожить? Его дом снесло. А у меня, говорю, все затопило. Он в трубку чуть не плакал. Приютили его в соседнем Болграде.
Коментарі