Один з найбільших українських туроператорів "Ньюз тревел" заявив про припинення діяльності. За кордоном застряли, за оцінками експертів, від однієї до 3,5 тисячі українських мандрівників. Тури з датою вильоту після 17 січня — скасовані. Зокрема й ті, документи на які вже видані туристам.
— З літа в Україні припинили діяльність сім середніх і дрібних туристичних компаній, — каже Аркадій Маслов, віце-президент Асоціації лідерів турбізнесу. — Компанії не справляються зі своїми борговими зобов'язаннями. Через війну, безкінечні стрибки долара і євро, а також нездатність Нацбанку регулювати ситуацію на ринку.
Сім компаній — для України це багато?
— Це незначна цифра. Але запас міцності поволі тане. Цього року не виключена низка банкрутств. Туристи застряватимуть на кордоні, втрачатимуть гроші. Однак у нас ситуація менш плачевна, ніж у Росії. Там із ринку пішли біля 30‑ти туристичних компаній — великих і середніх.
Українці стали менше відпочивати за кордоном?
— Активність туризму знизилася удвічі. На дальніх напрямках: Куба, Домінікана, Таїланд, Індія, Шрі-Ланка, Мальдіви — польотів майже удвічі менше. Для українців це дорогий відпочинок. Тому логічно, що такі тури перестають замовляти. Але й польоти в Європу скоротилися більш як удвічі. На 30 відсотків стали менше літати на відпочинок в Єгипет в Туреччину. Люди відмовляються відпочивати за кордоном не лише через фінансову скруту, а й через моральний стан.
Які перспективи в українських туроператорів?
— В таких умовах турбізнес може просто померти. Спасибі за це Нацбанку та його голові Валерії Гонтаревій. Валюту купити майже неможливо. Банки спекулятивно продають долари і євро. В умовах, коли валюта скаче, люди вичікують моменту її закріплення і відкладають відпочинок. Компанії, замовляючи чартерні рейси, літають пустими. Це прямі збитки туроператорів. Адже вони мають оплачувати їх стовідсотково.
Як туристові повернутися додому, якщо фірма збанкрутувала?
— Коли турфірма замовляє чартер, то оплачує переліт туди й назад. Тобто квитки у зворотний бік є. Інша річ, якщо вона не може розрахуватися з готелем за проживання. Тоді треба заплатити за себе самому. Обрати дешевший номер. Або купити квиток додому. Після приїзду позиватися й вимагати відшкодування. Тому варто мати з собою суму не меншу, ніж вартість авіаквитка.
Коментарі