— Зранку сонце було, а десь близько третьої дня піднявся вітер. Дощ лив 20 хвилин. Старі люди кажуть, що тут такого ніколи не було. Дев'ятьох чоловік травмувало. П'ятьох у лікарню забрали, одна людина у вкрай тяжкому стані в реанімації. Металевий шифер летів і скалічив. Іще гілки з дерев падали. А на одну літню жінку звалилася теплиця у дворі. На дорогах погнуло металеві знаки та рекламні щити, — розповідає Василь Карпенко із управління надзвичайних ситуацій у Миронівському районі Київщини.
Ця одна із п'яти областей, які найбільше постраждали через зливи та шквали вітру в неділю, 15 липня, та в ніч проти понеділка.
— Розкрило багато хат. У Миронівці з 73 висотних будинків 56 постраждали, цеглу відривало від стін, вона падала на асфальт. У райлікарні частково знесло дах, а в міській раді його взагалі нема. Села без електрики, бо порвало дроти.
Загалом без світла залишилися 409 населених пунктів у 10 областях. Найбільше, крім Київської, — у Черкаській, Одеській, Полтавській і Миколаївській.
У місті Канів на Черкащині вітер повалив 50 дерев. Одне вбило киянина 28-річного Павла Семьонова.
— Це сталося на лимані. Там стоять палатки для відпочивальників від "Альфа банку". На одну з них, де був Павло, впало дерево, — розказує працівниця станції швидкої допомоги Канева.
У Черкасах на вул. 30 років Перемоги вирвало з корінням три величезні тополі. Найбільша, близько 25 м заввишки, повалилася на ятку з кавунами й динями.
— О четвертій дня продавщиця зайшла у клітку по кавун. У цей час на той бік, де вхід і тумбочка для торгівлі, впало дерево. Жінка подзвонила така перелякана, — розповідає телефоном власниця торговельного павільйону 36-річна Елеонора Микульська.
16 липня о 9.00 біля кавунів і поваленого дерева нікого немає. Тополя лежить на передньому боці каркасу. Коріння заввишки до 3 м. Під товстим стовбуром стоїть стара блакитна тумбочка. Через 10 хв. до неї крізь гілки пробирається продавщиця 62-річна Антоніна Іванівна.
— Арбузов сколько оставляли? — розмовляє по телефону. — А машинка где, как считать, а тетрадка? — заглядає в тумбочку. Знаходить електронні ваги і калькулятор. — О божечки, Эля, пакет с одеждой намочило, книгу и тетрадку.
З тумбочки вилазить сонний смугастий кіт. Потягується, заглядає у відро зі сміттям, іде геть.
— Ну, охрана! — обурюється продавщиця. — Вчера была зарплата, оно нажралось. Только пустые пивные бутылки. Всё покидал.
Об 11.00 приїжджають рятувальники, починають розпилювати тополю.
На Полтавщині постраждали сім районів. Найбільше — Лохвицький, Чорнухинський та Миргородський. У селі Хейлівщина Чорнухинського району без даху залишилися три будинки.
— Складали сіно години в чотири. Глянули — хмарно. Подумали, на дощ збирається, — згадує Світлана Угр. — А воно як подуло, страх один. Дощ уперемішку із вітром. Крутило так, що аж сіно на хату закинуло.
Найбільше потерпіла сім'я Семенченків. З їхнього будинку та хліва знесло дах. На ділянці поклало на землю всю городину. Шифером прибило птицю.
— Страшне як перелякалися. Чоловіка вдома не було. Ми з донькою удвох. Вітер почався вмить. Шифер летів метрів на 30 від хати, падав на сусідський город, через забор на дорогу, — говорить 37-річна Алла Семенченко. — Ми поховалися в хату, не вспіли і хазяйство загнати, прибило чотири гуски. У сусідки вирвало з коренем шовковицю. А вона така, що й руками не обхватиш.
В Укргідрометцентрі кажуть, що злив із градом та поривчастим вітром очікують сьогодні, 17 липня, на півдні та сході країни.
— Впливає активний атмосферний фронт, тому погода нестійка, — пояснює Наталя Голеня, заступник начальника відділу метеорологічних прогнозів. — Упродовж тижня можливі короткочасні дощі з грозами по всій Україні. Небезпечних явищ не буде.
Вихор ніс над землею курей і сміття
15 липня північним заходом Польщі пронеслося кілька потужних торнадо. Швидкість вітру сягала 200 км/год.
— Я побачив поперед собою на дорозі чорний стовп. Вихор ніс усе: курей, сміття, уламки дерев, — каже житель села Вишинки.
Унаслідок стихії загинув 60-річний селянин, на якого обвалився дах. Понад 10 осіб дістали поранення. Зруйновані більш як сотня будинків.
У неділю надвечір деякими дорогами не можна було проїхати через повалені дерева.
Коментарі