"Кажуть, що це українці через проблеми з газом не хочуть нам сіль завозити, — розмірковує 59-річна жителька російського міста Тули Ангеліна Ющенко. — Кілька днів тому в усіх тульських магазинах висіли таблички "Солі та цукру немає". Наприкінці тижня, щоправда, завезли зі складу, але вже по п"ять-шість рублів за кілограм (близько однієї гривні. — "ГПУ"). Я купила кілька пачок про запас. Раніше сіль коштувала по три з половиною рублі".
Минулого тижня населення майже всіх областей європейської частини Росії розкупило в магазинах мало не місячний запас солі. Паніку у жителів Воронезької, Орловської, Брянської, Тамбовської, Липецької та Курської областей Росії спричинили чутки, що Україна відмовляється експортувати в Росію цей продукт. На російських ринках одразу з"явилися спекулянти, які пропонували "дефіцитний" продукт у двадцять разів дорожче за його справжню вартість.
— У нас по всьому місту люди говорили, що скоро сіль може зовсім зникнути. Скуповували, хто скільки міг, брали аж по 30–40 рублів за кілограм, — розповів "ГПУ" житель Воронежа Микола Орлов, 32 роки.
Курська область, за місяць споживає 100–110 тонн солі. А протягом минулої суботи її купили 130 тонн. Схожа ситуація була і в інших регіонах.
Деякі російські мас-медіа пояснювали "соляний" ажіотаж проблемами на українсько-російській митниці. Там начебто затримали партію солі, яка прямувала в Росію. А після цього почалися розмови про те, що Україна відмовляється постачати сіль північно-східній сусідці.
Дефіцит солі — це спланована провокація
Однак керівництво української компанії "Артемсіль", звідки в Росію експортують найбільше цього продукту, спростовує всі чутки про скорочення поставок чи подорожчання.
— Ніяких затримок у поставках немає, як і проблем на митниці. Про те, що солі не вистачає, ми самі дізналися з Інтернету, — запевняє комерційний директор "Артемсолі" Олександр Затуранов. — Зараз ми змушені працювати у дві зміни, щоб покрити підвищений попит. 12 лютого відправили у Воронеж 11 вагонів із сіллю. Думаю, що дефіцит солі — це спланована провокація.
Деякі російські видання припускають, що ажіотаж на ринку солі — це справа рук російських виробників цього товару. Вони начебто замовили кілька публікацій у пресі, де прогнозувалися проблеми з українською сіллю як відповідь на "газову війну" між Україною та Росією. Це було зроблено для того, щоб штучно підняти ціну на сіль у кільканадцять разів.
Найбільше у дефіцит солі повірили літні росіяни. Вони почали скуповувати не тільки сіль, а й цукор і сірники. Зараз ажіотаж у центральній Росії потроху спадає.
Коментарі