— Багатьом здається, що україномовні — неосвічені й мають нижчий інтелект. Тому не вважають за потрібне переходити на державну мову. Насправді, люди плутають суржик та українську. Я захотів позбутися суржику, збагатити розмовну мову й показати, яка вона гарна, — розповідає 29-річний Максим Тимчій, програміст із Черкас.
Він із командою мовознавців та істориків запустив безкоштовний мобільний додаток "Р.І.Д." — "Родина, історія, духовність". Містить майже 2 тис. маловживаних слів. Допомагає вивчити українську мову та історію. Його завантажили 35 тис. користувачів. Щодня програма надсилає три нові слова на телефон.
— Сьогодні прийшли — "ґуля", "нишпорити", "лиховісний", — дивиться у свій смартфон Максим. — Нещодавно було "вайло" — неповоротка людина, незграба, тюхтій. "Вервечка" — низка чого-небудь або мотузочок, на який підвішена колиска. Мене здивувало запозичене з польської "вивірка" — білка. Багато хто не знає, що "галузка" — це гілка з дерева, "ґерлиґа" — ціпок, загнутий на кінці.
За перегляд слів нараховується гральна грошова одиниця — "пісок часу". За одне слово — три "піщинки". Накопичена сума визначає рейтинг того, хто вивчає слова. Збільшуючи його, користувачі долають сім рівнів — від "неофіта" до "володаря часу".
— За "пісок часу" можна купувати уривки з "Книги роду" в нашому розділі "Крамниця", — пояснює. — Її пише Дмитро Безверхній з Умані. Коштує 25 "піщинок". Також є розповіді про історичні постаті та події — по 30 "піщинок" за файл.
Над додатком працюють 23 волонтери. Поповнюють його та вдосконалюють програму.
— Спочатку слова підбирала студентка-філолог. Вишукувала у словниках, розпитувала у хіміків, істориків, програмістів, що для них найцікавіше. Користувачі звернули увагу, що ми забули про наголоси, почали ставити їх. Також пропонують цікаві слова. Додаємо їх після перевірки, — каже Максим. — Пишуть із Краматорська, Харкова, Одеси, Києва, Чернівців. Залишають відгуки на нашому сайті. Багато хто переходить на українську після початку війни на Донбасі. Додаток допомагає зробити це плавно і цікаво. Три слова на день — вистачить для початку.
Словник містить літературну лексику, якою можна користуватися в побуті. За темами слова не ділять.
— Не беремо застарілі форми. Плануємо підібрати фрази, вислови різних діалектів. Додамо блок новотворів від сучасних українських письменників — Жадана, Кідрука, Карпи. Нецензурну лексику не поширюємо, бо серед користувачів є діти. Хоча, можливо, розробимо набір лайливої лексики з поміткою "18+".
Переглянуті слова збираються у словник. Так вивчене можна повторювати. Щоб перевірити, чи добре їх запам'ятали, готуємо додаток із тестами. Користувачі шукатимуть слово за його значенням, ставитимуть наголос.
Коментарі