Майже 600 парафій Російської церкви в Україні перейшли з початку року до Православної церкви України. Приєднуватися почали після того, як 6 січня Вселенський патріарх Варфоломій передав предстоятелю ПЦУ митрополиту Епіфанію Томос — документ, що засвідчив її визнання та незалежність. Українську церкву визнали також Елладська й Олександрійська помісні церкви.
У перший місяць до ПЦУ перейшли майже 150 парафій. Потім процес уповільнився.
— Потрібні десятки років, аби українська церква об'єднала всі парафії. Завжди будуть люди, які підтримуватимуть російську, — каже релігієзнавець 46-річний Тарас Антошевський.
Чому процес переходу сповільнився?
— До влади прийшли люди, які були проти створення ПЦУ або ставилися нейтрально. Московський патріархат сприйняв це як можливість повернутися. Почалася активна контрпропаганда. Вірянам казали, що без Петра Порошенка української церкви не буде. Люди стали боятися. Багато вирішили подивитися, як ситуація розвиватиметься.
Як мала би діяти влада?
— Зберегти релігійну свободу людей і слідкувати, щоб не було провокацій.
Українська церква має розвиватися й показувати, що працюють профільні комісії, проводяться богослужіння, виховуються достойні священики. Це додасть парафіянам впевненості у церкві.
ПЦУ закликає до себе вірян. Але Російська церква в Україні більша, все гальмує. Москва намагається розбурхувати релігійні конфлікти.
Скільки приходів має українська церква?
— Майже сім тисяч громад. У Московському патріархаті до відходу частини парафій контролювали до 12 тисяч. Багато українців ідентифікують себе просто як православні. Це виклик для церкви — працювати так, щоб навернути до себе.
Коментарі