
В Україні живуть понад 15 тис. сімей білої лелеки. Здорові птахи відлітають зимувати в теплі країни. Здатні подолати за день 50 км. Дістаються вирію за тиждень.
— Зараз українські лелеки у Південній Африці. Відлетіли наприкінці серпня, лише з півдня країни — на початку вересня, — каже 56-річний Геннадій Фесенко зі столичного Центру кільцювання птахів. — Перелітали у вирій лише над суходолом, бо над морем потоки повітря змушують їх часто махати крилами. А лелеки здебільшого планують.
У теплих краях перелітають з місця на місце в пошуках їжі. У Південній Африці білих лелек називають "сарановими птахами".
— Коли прилітають туди, нашестя комах меншає. Але місцеві не цінують таку користь, інколи відстрілюють лелек.
Зазвичай птахи у вирії не розмножуються. Але були випадки, коли робили гнізда і залишалися назавжди у Південній Африці.
— Пташенята, які пролетіли по "рідній" території 10 кілометрів, починають усвідомлювати, що сюди треба повертатися. В Україну вертаються птахи, які тут народилися. Ті, що з'явилися на світ у теплих країнах, залишаються там.
В Україні зимують лелеки, що поранилися лініями електропередач. Через травми у них зникає міграційний інстинкт.
— Якось в Одеській області залишилися зимувати три лелеки. Вони ночували у лісі, харчувалися на болотах та в полях. До весни дожив лише один птах. Вижив завдяки тому, що зима була малосніжна. А на Київщині у селі Білогородка одна лелека залишилася в Україні до кінця грудня. До цього ночувала у селі на старому дереві. За їжею літала туди, де люди запасли багато сіна — виловлювала мишей.
Білі лелеки повертаються в березні. За три дні ремонтують минулорічні гнізда або за вісім днів в'ють нові. В основу кладуть великі гілки, менші — зверху. Вистилають гніздо сіном, мохом, травою.
Доки самиця висиджує яйця, самець приносить для неї їжу. Пташенята народжуються сліпі, за кілька годин відкривають очі. Харчуються комахами і черв'яками, яких їм приносять батьки. Лелеки ніколи не покидають житло обоє. Будують на гнізді невеликі перегородки, щоб дитинчата не випали. Дорослим птах стає у 4 роки.
Геннадій Фесенко каже, найбільше лелек у Карпатах та Поліссі. У Криму майже не селяться.
— Чорні лелеки потрапляють на очі людям рідко. Їх можна побачити під час весняних або осінніх перельотів. На відміну від білих, живуть подалі від людей, виключно у лісах. Нарахували лише 450 пар.
Шукаючи їжу, лелека довго та повільно ходить полями й болотами, здобич хапає миттєво. Їдять ящірок, жаб, мишей, рибу та отруйних змій. Довго б'ють їх дзьобом у голову до смерті, потім ковтають.
До людей птахи зазвичай не агресивні. Підстрелені мисливцями до останнього намагаються клюнути ворога дзьобом, майже завжди ціляться в очі.
Єдиний звук, який ледь чутно від лелеки, — це шипіння. Замість голосу вони виразно клацають дзьобом. Так вітаються, виражають радість та проганяють конкурентів.
Коментарі
1Панно Катерино! Прошу, зверніться туди, звідки, як Ви вважаєте, отримали саме таку інформацію про білого лелеку. Саме білого, а не білу, бо лелека, як і собака, і шуліка - чоловічого роду. Наперед вдячний.