У вівторок 366 народних депутатів подолали вето президента на закон про мораторій на продаж земельних ділянок.
До 1 січня 2012 року заборонено вносити права на земельний пай до статутних фондів господарських товариств, купувати й продавати землю сільськогосподарського призначення державної, комунальної і приватної власності.
Мораторій парламент регулярно продовжує з 2001-го, коли ухвалили Земельний кодекс. Тепер же під нього потрапили й приватні земельні ділянки, каже 56-річний Володимир Жмуцький, провідний експерт Центру Разумкова.
— Люди трохи призвичаїлися до мораторію, а олігархи все одно скуповують землі, — зауважує експерт. — Тобто ринок землі існує, але в тіні, і правила гри на ньому недоступні для простих громадян. Продовження мораторію — це ще й порушення Конституції. Закон дозволяє кожному розпоряджатися своєю власністю, якою є й земля. Із такою забороною прав власності ніхто нас до Євросоюзу не прийме. Понад 60 відсотків селян, які володіють ділянками, — пенсіонери. Вони вже не мають сил обробляти свою землю. Могли б продати її, за виручені кошти купити ліки чи вивчити онуків.
Торік Конституційний суд скасував закон про підтримку аграріїв в умовах кризи, одним із положень якого був мораторій на продаж землі. Отже, заборона не діяла 2,5 місяці. І масового скуповування земель не відбулося. У цей період можна було плавно перейти до ринкових відносин.
Парламентарії кажуть, спочатку треба запровадити земельний кадастр, а потім дозволити продаж землі. Впроваджувати такий кадастр повинна держава.
Коментарі