— Уперше за 15 років цієї весни і літа погода в Україні сприятлива для рослин. Найбільше втрачаємо від посух. А на початку цього літа їх не було. Рослини отримали достатньо вологи, — розповідає 49-річна Тетяна Адаменко, начальник відділу агрометеорології Українського гідрометцентру.
Який очікуємо врожай зернових?
— Пшениця, жито, ярий ячмінь та овес вродили краще, ніж торік. Уже є перші намолоти в південних областях. З кожного гектара отримуємо в середньому 37,6 центнера проти 32,8 2015 року. Це в степових областях. У лісостепових Черкаській, Вінницькій, Хмельницькій, Тернопільській, Київській цифри будуть вищі. Вродило навіть на Харківщині, де традиційно не вистачає вологи, і в Дніпропетровській області, де восени була страшна засуха. Ситуацію врятували весняні дощі.
Гарний потенціал у кукурудзи. Але попереду — половина літа, вона ще росте. На жаль, далі дощів буде мало, тому їй може забракнути вологи. Найближчі два тижні очікуємо спекотні, потім буде відносне похолодання. Прогнозуємо урожай кукурудзи в середньому 60 центнерів із гектара.
Не буде дефіциту гречки. Торік зібрали 10–11 центнерів із гектара, цієї осені візьмемо мінімум 12. Та й посіяли її 139 тисяч гектарів проти 121 тисячі 2015-го.
Як вродять овочі?
— Для борщових овочів значення має температура ґрунту, а не повітря. На початку червня для них було прохолодно. Згодом потепліло, вологи достатньо. Це дало поштовх до розвитку, накопичення поживних речовин. Урожай буде гарний.
Інтенсивні червневі дощі сильно зашкодили?
— Цього року опади й температури розподілилися нетипово. На сході та півдні вологи й прохолоди було більше, ніж на заході. Там випало 50–60 відсотків червневої норми, а в Одеській, окремих районах Миколаївської, Полтавської, Сумської областей — до двох місячних норм. Погода була нестійка, занадто мокра. Деякі місця постраждали від шквалів, граду, злив. Там позмивало городи, частину посівів. Але на загальну ситуацію така біда не вплине.
Які фермери цьогоріч виграють?
— Ті, хто посадив ранні культури.
На початку червня нарікали, що літо занадто холодне. Ми вже забули, яке воно має бути на нашій території. Вперше за багато років літня температура близька до кліматичної норми.
Погода за 25 років змінилася. Які нові культури з'явилися і які можуть зникнути?
— З кожним роком втрачатимемо врожаї ячменю. Висока температура в червні й липні скорочує час його вегетації. Але це добре для теплолюбних кукурудзи й соняшника. Можна братись за пізні, врожайніші сорти, яким раніше не вистачало тепла.
На Київщині з'явилися персики. У південних областях можна вирощувати бавовник і рис. Щоправда, бракує природних опадів, потрібне зрошення. Років за 10 без поливу там узагалі нічого не ростиме. Південні області поступово переходять у зону ризикованого землеробства.
Що порадите фермерам?
— Будувати системи поливу. Переходити на теплолюбні культури. Раніше в Чернівецькій області не сіяли соняшнику — зараз росте. Кукурудзу на Івано-Франківщині вирощували лише на силос, тепер — і на зерно. Визрівають не лише ранньостиглі, а й середньостиглі сорти.
Коментарі