Із 13 вересня Україна може перейти в жовту зону карантину. Посилиться контроль за дотриманням маскового режиму. Кінотеатри і театри дозволять заповнювати наполовину. Скасують масові заходи, де буде більше однієї людини на 4 кв. м.
— На жовтий рівень перейде вся країна, — каже міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко, 41 рік. — Якщо на місцях ситуація погіршуватиметься, повернемося до регіонального розподілу на зони.
Щодня в Україні виявляють понад 2 тис. хворих на коронавірус. Найбільше — у Києві, Харківській, Чернівецькій, Львівській і Вінницькій областях. Частішають випадки інфікування індійським штамом "Дельта". Він заразніший і викликає ускладнення.
— Локдаун можемо оголосити в листопаді. Не допустити його або відтягнути на грудень-січень зможемо, якщо українці робитимуть щеплення, — говорить головний санітарний лікар країни Ігор Кузін, 36 років.
— Ідемо за сценарієм європейських країн, коли для невакцинованих створюють максимальні перепони в доступі до публічних місць. Є варіант, щоб нещеплені регулярно здавали тести на коронавірус, а результати приносили роботодавцю. Вакцинація добровільна, але імунізованим буде простіше користуватися послугами.
На 7 вересня повністю щепилися проти ковіду більш як 4,3 млн українців. Понад 5,6 млн отримали першу дозу вакцини.
— Людей, які перехворіли, півроку можна не вакцинувати. Є дані, що після недуги виробляється стійкий імунітет, — каже інфекціоністка Ольга Голубовська, 56 років. — У мене через 11 місяців після хвороби зберігається високий показник антитіл. У багатьох колег після вакцинації він набагато нижчий.
Маємо активніше щеплювати осіб із груп ризику, додає імунолог 42-річний Борис Донський:
— Так уникнемо переповнених реанімацій. Якщо цього не зробимо, то кількість нових пацієнтів відповідатиме кількості тяжких випадків і смертей.
Приймати рішення про регіональний локдаун може місцева влада, каже імунолог 48‑річний Федір Лапій:
— Захворюваність зростає, тяжких випадків більшає. Якщо ситуація почне погіршуватися в Києві й назріватиме колапс системи надання медичної допомоги, то жорсткий карантин буде виправданий.
Україна краще готова до нової хвилі коронавірусу.
— Маємо досвід, який здобули з весни 2020 року. Навчилися забезпечувати контроль над інфекцією, — каже Лапій. — Люди багато знають про вірус та виробили культуру носіння масок.
Практика показала, що кожна нова хвиля тривала кілька місяців. Зараз фіксуємо сплеск із серпня. Тож пік захворюваності матимемо у жовтні або листопаді. Може протриматися два-три місяці.
— За смертністю нова хвиля буде м'якшою за попередні. Бо більшість перехворіли на ковід і мають імунітет, — говорить лікар-вірусолог 65‑річна Алла Мироненко. — Погано, що після пережитих хвиль у нас не відновили державну санітарно-епідеміологічну службу, яка відповідала б за вакцинальну кампанію. Бракує персоналу. Багато обов'язків лежить на сімейних лікарях, у яких по дві тисячі пацієнтів.
Інноваційні ліки від коронавірусу безкоштовно отримала Україна від США 5 вересня. 60 тис. флаконів препаратів "Бамланівімаб" і "Етесевімаб" доправила літаком американська благодійна організація "Дірект Реліф". Вартість медикаментів оцінюють у майже 540 млн грн.
— Препарати рекомендовані для пацієнтів із легким та середнім ступенем тяжкості перебігу коронавірусу. Особливо, якщо є ризик переходу хвороби у тяжку форму, — каже Віктор Ляшко.
Ліки атакують вірус і запобігають його розмноженню в організмі, прискорюють одужання, кажуть у Міністерстві охорони здоров'я. Препарат розподілять між областями.
Коментарі