Із 1 вересня максимальна сума розрахунку готівкою за товар чи послугу становитиме 150 тис. грн. За більші покупки потрібно буде розраховуватися через фінустанову — у національній валюті. Таке рішення ухвалив Національний банк.
— Уряд і Нацбанк хочуть зменшити до мінімуму обіг іноземної валюти в економіці країни та ще й поза банківським сектором, — пояснює 40-річний Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру. — Зараз люди накопичують долари. Ці заощадження в основному витрачаються на купівлю нерухомості та дорогих автомобілів. По суті, ці оборудки проходили поза економікою.
Якщо людина має на руках 20 тисяч доларів і хоче придбати квартиру, як це зробити після 1 вересня?
— Поміняти долари на гривні, покласти їх на гривневий рахунок у банку і заплатити з нього за нерухомість. Раніше подібне було, коли заборонили в магазинах продавати товар за долари. Люди боялися, але це принесло економіці тільки позитиви, бо ціни стали менш залежними від курсу долара.
До чого приведе нововведення?
— Більше заощаджуватимуть у гривнях. Років за п'ять прийдемо до ситуації, коли ціни на нерухомість не залежатимуть від курсу долара, що зробить стабільнішим цей ринок.
Що потрібно робити тим, хто планує великі покупки?
— Заводити гривневі рахунки. Зараз банки дуже активно почнуть пропонувати гнучкі й зручні варіанти: рахунки на короткий чи довгий термін, пільгові депозити, з яких можна буде без відсотків знімати і класти гроші, платити. Це зручно, якщо ви, приміром, продаєте квартиру та невдовзі збираєтеся придбати іншу. Можливо, банки навіть скасують плату за користування рахунком, бо для фінустанови вигідно, що ваші гроші в неї крутяться. Тобто, робитимуть усе можливе, щоб приманювати клієнтів.
Чому саме 150 тисяч?
— У деяких країнах ЄС ця сума значно менша. Наприклад, в Італії лише тисяча євро. В інших країнах — навіть 500 євро. А от українські 150 тисяч гривень — якраз компромісне рішення, що не провокуватиме соціального невдоволення. Більшості нашого населення це рішення геть не стосується, бо люди не щодня купують квартиру чи машину.
Яка відповідальність за порушення?
— Штраф. Але порушити закон буде дуже важко, бо нотаріус нестиме відповідальність за безготівковий, гривневий розрахунок і просто не реєструватиме угоду. Інакше його позбавлять ліцензії.
Скільки грошей в економіку додасть це рішення?
— Очікують, що додатково близько 15 мільярдів гривень. Але ці прогнози досить умовні.
Коментарі
7