В Україні закінчилася вступна кампанія. Тривала з 12 до 26 липня. До зарахування на бюджет до вищих навчальних закладів рекомендовані 60 928 абітурієнтів. Результати й рейтингові списки опублікували в Міністерстві освіти. 5 серпня до 12:00 абітурієнти мають принести оригінали документів у навчальні заклади.
— Вступна кампанія проходила нервово. Електронні кабінети постійно зависали. Нас просили робити фото своїх сторінок із заявами — на випадок, якщо зникнуть. Телефонували з вузів у Вінниці та Рівному, щоб надіслала їм копії документів. В електронному кабінеті вони їх не змогли побачити, — розказує 17-річна Катерина Мельник із міста Вараш (раніше Кузнецовськ. — ГПУ) Рівненської області.
Вона вступила на бюджет до Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій ім. Степана Гжицького. Він був сьомим у списку пріоритетів.
— У мене в паспорті стоїть сільська прописка — народилася в селі, але проживаю в місті. Мені випадково поставили сільський коефіцієнт. А коли помилку помітили — низько опустилася в рейтингу.
Міністерство запустило нову Єдину державну електронну базу з питань освіти. Через кілька днів абітурієнти почали скаржитися на збої програми. За тиждень зникло майже 40 тис. заяв. Кому не вдалося зареєструвати знову — дозволили це робити у приймальних комісіях.
Деякі їхні працівники помилково присвоювали сільський коефіцієнт — 1,02 — абітурієнтам, які живуть у місті. Часто вступники дописували собі бонуси за перемоги в олімпіадах, яких не було.
— Були помилки і в назвах університетів, — каже міністр освіти і науки 52-річна Лілія Гриневич. — Вони виникали через те, що під час декомунізації міста поміняли назви, відповідно, і вузи змінили їх. Також були розбіжності у прізвищах. В атестаті могла бути одна літера, а в сертифікаті ЗНО — інша.
У вузи надійшло 1,7 млн заяв. Це на 20 тис. менше, ніж торік.
5 серпня університети зарахують студентів на навчання. До 18-го — на вакантні місця переводитимуть тих, кому забракло балів у першій хвилі. На контракт оформлятимуть до 30 вересня.
Абітурієнти з Криму та Донбасу, які не мають сертифікатів ЗНО, до 30 вересня можуть вступати за пільгами до 12 вузів — переміщених з окупованої території. Їм треба зареєструватися у центрах "Донбас–Україна" та "Крим–Україна".
Цьогоріч заяви на вступ приймали лише в електронному вигляді — через особисті кабінети в інтернеті. Абітурієнт мав право подати дев'ять заяв на чотири спеціальності до одного або дев'яти різних вузів.
Бюджетні місця автоматично розподілили туди, куди пішли абітурієнти з найвищими балами ЗНО. Найбільше їх отримали Київський університет ім. Тараса Шевченка, Львівські — ім. Івана Франка та "Львівська політехніка".
Вперше для вступників запровадили коефіцієнти конкурсного бала. Їх встановили для природничо-математичних та інженерно-технічних спеціальностей, випускників сільських шкіл і вступників у регіональні вузи. Ці категорії отримали більше шансів потрапити на бюджет.
Найчастіше вступники обирали економіку, менеджмент, міжнародні відносини, право, туризм та окремі комп'ютерні спеціальності.
— Значно зросла кількість охочих вивчати військові спеціальності. Тому час прийому продовжили до 7 серпня, — говорить Лілія Гриневич. — Доки в країні триває війна, цифр не наводимо.
Є потреба у штукатурах, малярах, слюсарях, швачках
Деякі популярні серед абітурієнтів спеціальності — незатребувані на ринку праці, помітили спеціалісти кадрових агенцій.
— Зараз легко знайти роботу у сфері продажів. Там велика плинність кадрів, а хороших фахівців — обмаль. Є потреба у штукатурах, малярах, слюсарях, кухарях, зварювальниках і швачках. Також легко працевлаштуватися в автомобільній і сфері страхування. Стрімко розвивається аграрний сектор. Він — один із тих, на які не дуже вплинула криза, — каже 32-річна Катерина Криворученко, аналітик міжнародного кадрового порталу "Хедхантер". — Найважче знайти роботу в топ-менеджменті, сферах видобутку сировини, юриспруденції, мистецтва і медіа. На представників цих професій немає попиту. Багато і юристів та економістів. Однак роботодавцям складно знайти серед них висококваліфікованих працівників.
Коментарі