Українці по обидва боки адміністративної межі з окупованим Кримом змушені шукати способи провідати родичів, потрапити до лікаря, сплатити комунальні послуги.
— Чоловік не може поїхати в Крим до рідної сестри. Бо, на думку окупаційної влади, вони не близькі родичі, — розповідає Олексій Тільненко з Херсонського офісу громадської організації КримSOS. — У багатьох накопичуються борги за комуналку. Тому що люди не можуть приїхати і вчасно оплатити рахунки. Шукають шпарини в законах окупантів, аби потрапити на півострів. Укладають фіктивні шлюби, без потреби купують путівки в санаторії.
— Навесні 2020 року виїхати з Криму можна було тільки з гуманітарних причин — до родичів, на лікування, навчання. Багатьом морякам і водіям-далекобійникам потрібно було добратися на роботу в Литву, Хорватію, Польщу. З півострова випускали тільки тих, хто мав офіційні запрошення від роботодавців, — каже Алла Попова, керівник служби по роботі з переселенцями представництва президента України в Автономній Республіці Крим.
— Окрім очевидних порушень міжнародного права, окупація Криму призводить до менш помітних порушень прав кримчан, — додає Ольга Куришко, юристка з КримSOS. — Влада Росії не змінила правила перетину кордону за весь час пандемії. Москва намагається всіляко відрізати Крим від України.
— Росія блокує не тільки виїзд кримчан до материкової України. Також перешкоджає доступу до півострова міжнародних моніторингових і гуманітарних організацій, — розповідає Олексій Резніков, міністр реінтеграції тимчасово окупованих територій України. — Це призводить до погіршення епідеміологічної ситуації в Криму.
Коментарі