У п"ятницю, 13 лютого, екіпаж українського судна "Фаїна" на президентському літаку повернувся з Кенії до України. Моряки пробули у полоні в сомалійських піратів 134 дні. В аеропорту "Бориспіль" бранців зустрічали рідні, президент Віктор Ющенко та 200 журналістів.
До літака кидаються родичі й чиновники. Моряки спускаються трапом, усміхаються. Одягнені у камуфляжні куртки та штани, на плечах рюкзаки, в руках — целофанові пакети з речами. Декого обіймає Ющенко. На нього зважають мало. Колишні полонені поспішають до рідних.
— Ти моє сонечко, я тебе дуже люблю! — перше, що говорить сину Ольга Гіржева, 40 років. Тримає 21-річного Артема за руку.
Члени екіпажу та їхні близькі йдуть до зали для офіційних делегацій. Майже годину з ними говорить президент. Потім моряки сідають в автобус, який розвозить їх по домівках. Старшого механіка 51-річного Олексія Хархалупа рідні забрали автомобілем.
— Почуваюся не дуже добре. Виснажений і стомлений, — каже він. Додає, що кидати флот не збирається. — Я майже 35 років працюю моряком. Не уявляю, чим іще міг би займатися.
Питаємо, чи сомалійці знущалися з бранців.
Найкраще йшли детективи Донцової
— Коли американські військові заборонили передавати піратам на борт наркотики, вони дуже розізлилися. Закрили у каюті вентиляційні люки, аби там стояла страшна задуха, забрали воду. Вночі могли вимкнути світло і змусити нас до ранку ходити кімнатою. Часом не дозволяли розмовляти. Членам екіпажу, які їх чимось роздратували, забороняли лягати.
Олексій каже, що багато читали.
— По кілька разів перечитали усе, що мали. Найкраще йшли детективи Донцової.
— Їли раз на день, переважно рис. Іноді пірати нам привозили ще й козячі кістки, хребти. М"яса на них зовсім не було, — згадує моторист-механік 24-річний Іван Герелюк. — Пірати їли так само. Перед тим забрали собі усі харчі, що були на судні.
За дорученням Віктора Ющенка морякам запропонували пройти медично-психологічну реабілітацію у лікарні "Феофанія" під Києвом. Пообіцяли надати безкоштовні путівки до санаторіїв.
Коментарі