Усереду українське судно "Фаїна", що понад чотири місяці перебувало в полоні сомалійських піратів, прибуде в порт Момбаса в Кенії. Потім моряки літаком повернуться в Україну.
Перед перельотом екіпаж мають оглянути психологи з Харківського інституту катастроф. Рідні категорично проти. Вони бояться, що лікарі зітруть із пам"яті моряків інформацію, щоб ті не розказували зайвого.
— Цей інститут спеціалізується на нейропрограмуванні людей. То про яку допомогу може йтися? — обурюється 40-річна Ольга Гіржева, мати моториста "Фаїни" Артема. — Ми не просимо, а вимагаємо не надсилати туди ніяких лікарів. Ми їм не довіряємо. Хочемо, щоб реабілітацію діти проходили в Україні під нашим наглядом.
Жінка стверджує, що влада майже нічого не робила для звільнення заручників.
— Ми весь цей час намагалися достукатися до урядовців. Але нас ігнорували. Тому смішно було чути, як Ніна Карпачова (уповноважена Верховної Ради з прав людини. — "ГПУ") заявила, що моряки подякували їй за постійну допомогу і підтримку. Це брехня! Вона зв"язувалася з ними у жовтні, коли була в Кенії. Потім понад три місяці ніхто з хлопцями не говорив.
Із 1 жовтня 2008-го рідні моряків живуть у Києві, вимагаючи звільнення "Фаїни".
— Їздили лише на Новий рік додому. У столиці знімаємо квартиру. Я вдячна всьому Татарбунарському району Одещини. Люди мені на зарплатну картку надсилали гроші, — каже Ольга Гіржева.
Нині "Фаїна" власним ходом рухається до Кенії. Її супроводжують два військові американські кораблі. Звільненим морякам передали харчі, питну воду й медикаменти.
— Американці доставили на судно майже 20 тонн дизельного палива. Адже все те, що було на "Фаїні", пірати злили, — розповідає Віктор Шаповалов, батько боцмана "Фаїни". — Син по телефону казав, що ніхто не був упевнений, чи запуститься головний двигун судна. Він надто довго не працював. Якби не вдалося, то корабель брали б на буксир. Тоді б він плив до Кенії вдвічі довше, шість-сім днів.
Двигун таки запустили, але на невеликих обертах. Тому судно йде повільно. У порту Момбаса на "Фаїну" чекають представники міністерства оборони Кенії. Вони заберуть зброю, яку їм ще восени мало доставити українське судно.
Увечері минулого четверга, 5 лютого, моряки "Фаїни" зв"язалися з рідними:
— Покидаючи судно, пірати винесли всі особисті речі моряків. Син поскаржився, що не має навіть взуття. Увесь цей час члени екіпажу не переодягалися. Вони й досі в тому одязі, в якому були під час захоплення. Хто у шортах, хто у робах, — розповідає Світлана Меладзе, мати 22-річного стюарда Роланда.
Із 16 українців, що потрапили в полон на "Фаїні", — вісім одеситів, п"ять моряків з Одещини. Ще троє — з Миколаєва, Вінницької та Херсонської областей. Четверо членів екіпажу в полоні відзначили свої дні народження. 5 січня 23 роки виповнилося Сергієві Саранчі, 11 січня — Віталію Шелестову 39. Найстаршому члену екіпажу — Євгенові Григор"єву 22 січня було 63 роки. 6 лютого, наступного дня після звільнення, Юрієві Лісютіну виповнився 41.
Їздили лише на Новий рік додому. У столиці знімаємо квартиру
Рідні постраждалих не вимагають у судновласника морального відшкодування.
— Власники "Фаїни" натякнули, аби ми різких рухів не робили. Моряки нещодавно звільненого судна "Леманн Тімбер" спробували отримати компенсацію — нічого не вийшло. Їх внесли у чорний список. Тепер знайти роботу хлопцям буде важко, — каже Віктор Шаповалов.
За телефонні розмови судновласник вирахував із зарплати кожного члена екіпажу за грудень по $200, кажуть рідні моряків. Учора власник "Фаїни" спростував це. Хто заплатив викуп у $3,2 млн, невідомо. Офіційних заяв судновласник не робив.
Коментарі