З наступного року Міністерство соціальної політики планує запустити дві накопичувальні пенсійні системи. Користуватися зможуть пенсіонери й люди до 35 років, які працюють на роботах, що дають право на пільгову пенсію — з важкими й шкідливими умовами.
Законопроєкт проходить узгодження.
— У найближчі роки перейти до такої системи не вдасться. Для реформи потрібна правильна модель. Поки що ж не зрозуміло, куди недержавні пенсійні фонди вкладатимуть залучені кошти від громадян, — говорить фінансовий експерт Олексій Кущ, 43 роки. — Якщо в західні корпоративні активи, то це відтік капіталу з країни. Якщо в українські, то спершу треба створити фондовий ринок.
Від інфляції та знецінення гривні захистити накопичення можуть активи у вигляді сільськогосподарських земель. Щоправда, при відкритті ринку землі слід було давати недержавним пенсійним фондам ексклюзивне право на інвестиції. А його отримали іноземні банки.
Якщо реформу запровадять, роботодавців зобов'яжуть відкривати пенсійні рахунки на рівні з солідарним пенсійним забезпеченням. Наприклад, податки можуть відраховувати у межах 22 відсотків єдиного соціального внеску, який маємо зараз. Якщо 18 процентів залишити державі на солідарні пенсії, то 4 вдасться віддати на накопичувальну систему. Тоді суттєво зросте дефіцит Пенсійного фонду. Його доведеться перекривати за рахунок дотації з держбюджету. Коли ж окрім основних податків роботодавців змусять платити збори в накопичувальний рівень — постраждає бізнес.
— Для нинішніх пенсіонерів накопичувальна пенсія нічого не змінить, — каже економіст Олександр Охріменко, 54 роки. — Це більше для молодих. Бо накопичити необхідну суму на рахунках можна за 25 років. Щоправда, якщо половину коштів не перевести у валюту, з часом відкладене знеціниться.
Коментарі