14 вересня окупанти оголосили режим надзвичайної ситуації у кримському місті Армянську і трьох довколишніх селах після шкідливих викидів на заводі "Кримський титан". Підприємство закрили. Кажуть, що після цього екологія на півострові покращиться.
У ніч на 24 серпня в Армянську, на півночі окупованого РФ Криму, з'явився наліт "липкої іржі", яким покрилися металеві предмети. Люди скаржилися на проблеми з горлом, висипи, загальне нездужання. Причиною назвали викиди з кислотонакопичувача заводу.
Крім "Титану", припинив роботу Кримський содовий завод. Обидва належать українському олігарху Дмитрові Фірташу.
— Ці заводи зареєстровані в Україні у вільній економічній зоні "Крим", — каже 54-річний Георгій Тука, заступник міністра з питань окупованих територій. — Щоб уникнути тиску з боку російської влади, олігарх реєструє фірми-близнюки в Росії і сплачує всі податки в бюджет агресора. Але Фірташ не скасовував українську реєстрацію і здійснює зовнішньоекономічну діяльність як український резидент. А податків не платить, бо є у вільній економічній зоні. Цим законом користуються два його підприємства.
"Титан" випускає хімічну сполуку — діоксид титану. Її додають до фарб, використовують у виробництві пластмас, паперу та косметики. Завод працює на ільменітовому концентраті з Іршанського гірничо-збагачувального комбінату, що на Житомирщині.
У 2016–2017 роках до Криму доставили щонайменше 220 тис. т ільменіту, йдеться в розслідуванні Центру журналістських розслідувань. Сировину возять морем — концентрат начебто відправляють на експорт до Росії або Туреччини. А насправді перевантажують на рейді в Керченській протоці і доправляють у закритий Україною порт Керчі.
Завод із 2015-го не сплачує екологічного податку у бюджет села Преображенка, Чаплинського району на Херсонщині, де територіально розташований один із його відстійників. Виправдовуються зупинкою офіційних відносин після окупації.
Коментарі
1