Пʼятниця, 25 листопада 2011 00:45

Кров під час голоду ставала майже чорною

— Тривале голодування призводить до так званої аліментарної дистрофії. На вигляд людина з таким діагнозом — скелет, обтягнутий шкірою, — розповідає головний дієтолог управління охорони здоров'я у Львівській області Зоряна Завада, 48 років. — Хвороба розвивається в чоловіків значно швидше і перебіг її тяжчий. Жінки переносили Голодомор легше. Бо в них менш інтенсивний обмін речовин, більший запас жирів. Організм стійкіший від природи. Бо призначення жінки — виносити і народити дитину.

Повне голодування при умові вживання води не приносить шкоди протягом одного-двох днів. Потім — зникає підшкірна жирова клітковина з обличчя, шиї, молочних залоз, сідниць, стегон. Обличчя худне, покривається зморшками. Молочні залози справляють враження пустих зморщених мішків. М'язи атрофуються, людина не може ні сміятися, ні кривитися.

Найбільше зменшується селезінка — на 60 відсотків, печінка — на 53,7. Найменше ваги втрачає серце — 3,6 та нервова тканина — 3,9 відсотка.

Випадає волосся, ламаються нігті, зуби кришаться і випадають через цингу. Шкіра лущиться, потім червоніє, у деяких місцях можуть з'явитися виразки. Такі ж виникають у шлунково-кишковому тракті.

Через п'ять-сім днів голоду в організмі утворюються кетонові тіла — продукти окислення організму. Отруєння призводить до обезводнення всіх клітин. Вони відмирають. Найперше — мозок, потім підшлункова залоза.

Через зневоднення та авітаміноз падає зір.

Зменшується шлунок, серце починає повільніше працювати, до органів поступає менше крові. Вона стає густою, майже чорною на вигляд. Тому на фоні блідувато-сірого обличчя губи мають яскраво-червоний колір.

Серце б'ється все повільніше, аж до зупинки.

Найменше страждають нирки — якщо людина п'є воду. Якщо не п'є, вони відмирають у першу чергу.

У вагітної під час голоду завмирав плід. Але викидню не було через обмаль рідини в організмі. Плід розпадався всередині. Далі — запалення, сепсис і смерть.

Чому люди пухнули?

— Це стається після сьомого дня від окислення організму. Замість поділу клітин іде нагромадження отруйних речовин від переробки самого організму. Потім він починає руйнуватися, тому з'являється опухлість.

Що відчуває людина в голод?

— Болить голова. Адже набрякає мозок. Відчувається біль у грудній клітці через порушену роботу серця, але з часом він зникає.

Болять суглоби. Із них виводиться вода. Порушуються їх функції. Ноги і руки не згинаються, викривляється хребет. Люди рухаються повільно.

Кінцівки холодні, температура тіла приблизно 35 градусів, пульс 30–40 ударів за хвилину, максимальний артеріальний тиск 70 на 60. Дихання поверхневе, спостерігаються судоми.

Людина відчуває холод, сонливість, втомлюваність, нервово-психічне перенапруження.

Як змінюється її поведінка?

— Слабшає пам'ять, людина концентрується тільки на собі. Знижується її моральний рівень, зникає почуття сорому й охайності. Пропадає сон.

Чому коли людина вже починала їсти, могла померти?

— Коли з'являлися продукти, люди починали їсти без міри. Більше, ніж міг перетравити шлунок. Оскільки підшлункова не виробляла соку в достатній кількості, їжа забивала шлунок. Не було ні прохідності кишківника, ні травлення. Утворювалися розриви шлунку, їжа викидалася в черевну порожнину. Звідси — отруєння і смерть, подібно до розриву апендиксу. Врятувати життя в такому випадку можна тільки операцією та промиванням.

Які процеси в організмі після голоду незворотні?

— Залишаться проблеми із травленням — виразки, кишкова непрохідність, закреп, гастрит, гепатит, цироз. Буде порушений обмін речовин, людина може ожиріти.

Психічні розлади теж можливі, адже частина мозку відмерла.

Імунна система залишиться слабкою. Буде підвищена хворобливість.

Людина залишиться згорбленою, матиме проблеми із суглобами.

Зір не відновиться.

Серце з часом почне працювати нормально, бо піде наводнення кров'яного русла.

Усі органи залишаться ослабленими через нееластичність тканин.

Незворотні процеси починаються, коли повністю вичерпується жир з організму. Тому здоровішими лишилися ті, хто до голоду був повний.

Чи могли люди, які пережили голод, народити здорових дітей?

— Хвороби від голоду — набуті. Отже, дитині вони не передадуться. Жінки могли просто не доношувати перших одну-дві вагітності після одужання. Але народжували років через сім після голоду.

Зараз ви читаєте новину «Кров під час голоду ставала майже чорною ». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

60

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 827
Голосування Який результат покаже збірна України з футболу на Євро-2020/21?
  • 1) не вийде з групи
  • 2) дійде до 1/8 фіналу
  • 3) дійде до 1/4 фіналу
  • 4) дійде до 1/2 фіналу
  • 5) дійде до фіналу
  • 6) виграє турнір
Переглянути