У столичному Будинку вчених показують 136 картин українських художників ХХ–ХХІ cт. На виставці представлено полотна Марії Приймаченко, Сергія Шишка, Миколи Глущенка, Леся Подерв"янського, Романа Мініна. У центрі біля фортепіано стоїть портрет дівчинки у білому капелюшку. Картину знайшла 2006-го в Конотопі на Сумщині 73-річна мистецтвознавець Ніна Велігоцька. Каже, її написав Казимир Малевич.
— Сім"я Малевичів жила в Конотопі у 1894–1895 роках, — розповідає Велігоцька. — Казимир згадував, що продав у цьому місті свої перші роботи — "Місячну ніч" та "Буслики". У щоденниках художник писав, що працював у Конотопі з ранку до ночі, малював невеликі картини. Розмір цієї — 21 на 25,5 см. Мені важко навіть уявити, скільки таких полотен міг написати він за цілий рік. 1896-го багатодітна родина Малевичів переїхала до Курська. Художник-початківець не міг забрати з собою всіх картин. Тож мистецтвознавці припускають, що він лишив у Конотопі багато своїх полотен.
Є версія, що на картині зображено молодшу сестру Малевича — Северину.
— Її фото не збереглися, — пояснює Велігоцька. — Але дівчинка на картині схожа на матір художника зі світлини 1902 року.
Шукати картини Малевича Ніна почала 5 років тому.
— Ходила до колекціонерів, на базар. Родичі сміялися з мене, — дивиться на полотно. — Портрет дівчинки купила у конотопського колекціонера за смішні гроші. Він навіть не здогадувався, хто автор цього полотна.
Чия саме ця картина, Велігоцька встановлювала 2 роки.
— Усі деталі вказують на авторство Малевича, — показує на портрет дівчинки. — Горловина її платтячка й рукавчики обв"язано гачком. У Конотопі Малевич вчився вишивати та плести гачком. Дівчинка схожа на його "Робітницю" 1933 року — однакова структура обличчя, трактування брів, вій. На кафедрі мистецтвознавства в Академії мистецтв України провели мікрохімічний аналіз. Він показав, що картину писали наприкінці ХІХ століття.
Велігоцька переконана: у Конотопі є й інші картини Малевича.
— Продовжую шукати. Але тепер то складніше, бо місцеві краєзнавці теж розпочали пошуки, — каже вона.
Виставка триватиме до 21 лютого.
У суботу Ніна Велігоцька виставить знайдену картину на аукціон, який відбуватиметься в Києві. Мистецтвознавець оцінює, що вона буде продана як мінімум за $150 тисяч.
Видатний український художник Казимир Малевич народився у 1878-му в Києві, помер у 1935-му в Ленінграді. Його вважають одним із засновників абстрактого мистецтва. Найвідоміше полотно Малевича — "Чорний квадрат на білому тлі".
Коментарі