На кримському плато Карабі-Яйла щороку з'являються 10–20 провалів. Коли у вирви стікає вода, утворюються карстові озера.
— Вода постійно підточує м'яке каміння. Метрова вирва з'являється за ніч, — говорить спелеолог Василь Крамаренко, 31 рік. — Підземні води вимивають на глибині 5–6 метрів яму, і земля обвалюється. Два роки тому почули вночі біля намету глухий удар. На ранок побачили провалля глибиною 4 метри.
У Криму є вирви по 130–150 м. Крамаренко спускався у 80-метрову. На дні бачив скелет вівці.
— У такий провал легко впасти, бо його краї заростають травою та бур'янами. Провалля постійно утворюються на плато Чатирдаг та Ай-Петрі.
Карстові провали найчастіше бувають біля великих річок і на берегах водосховищ.
— 1993-го на березі російської річки Ока за кілька днів під землю провалилося 8 гектарів лісу, — каже київський геолог Роман Слюсар, 61 рік. — В Україні такі просідання можливі в Закарпатті. Поблизу Солотвина ґрунтові води постійно розмивають землю. Позаторік там утворилися 20 невеликих карстових воронок діаметром до 6 метрів.
10 років тому провали почали з'являтися на берегах Дніпра.
— Через водосховища піднялися підземні води. За останні п'ять років у Черкаській області з'явилися 40 воронок. Вони невеликі — по 3 метри завглибшки.
Карстових озер багато на півночі України. Найвідоміші — Шацькі. Їх понад 30.
Коментарі