пʼятниця, 27 травня 2011 03:15

Якісне пиво варять два тижні

За одну годину в інтернеті з'являється приблизно 35 тис. новин про пиво. Воно й не дивно. Адже це третій за популярністю напій у світі після води та чаю. І найпопулярніший серед алкогольних. Його варили стародавні шумери. У Києві пивоваріння було відоме за часів князя Ярослава Мудрого. 1874-го столиця мала шість пивоварних заводів.

Як сьогодні варять бурштиновий напій київські пивовари і в чому секрет його популярності, розповідають спеціалісти столичного заводу "Оболонь". Це підприємство — одне з найбільших в Україні та найпотужніше в Європі.

— Французькі вчені довели, що пиво дуже корисне, — каже дорогою до "Оболоні" мій товариш 29-річний Андрій Хруст. Він киянин, працює у сфері IT-технологій. Називає себе патріотом свого міста, своєї футбольної команди і свого оболонського пива. З ним записалися на екскурсію заводом. — Дорослі, які випивають в день приблизно літр пива, рідше страждають від депресій і взагалі менше хворіють. А ще, за статистикою, частіше займаються спортом, ніж непитущі.

При вході на завод одягаємо білі халати. У тому є щось символічне. Броварі називають свій продукт живим організмом. Часто кажуть навіть не про варіння чи створення, а про народження пива. Ставляться до нього з особливою бережливістю й ніжністю. Без цього, кажуть, не звариш доброго напою.

Аби побачити весь масштаб "Оболоні", мабуть, не вистачить і доби.

— Наше виробництво у Києві займає 15,5 гектара. Тому ми зможемо подивитися лише кілька ліній, — пояснює екскурсовод Юлія. З мішечка на долоню висипає зерна ячменю. Це один з найважливіших інгредієнтів пивоваріння. — А корпорація "Оболонь" використовує тільки натуральні компоненти.

З ячменю виготовляють солод. Він на "Оболоні" власного виробництва — із заводу в Хмельницькій області. Його потужності — 120 тис. т на рік.

— Метровий шар ячменю замочують на 34–40 годин. Температура не має перевищувати 18 градусів, щоб не зіпрів. Залишають на п'ять-сім днів. Ячмінь постійно перемішують. Коли зерна проростають, вони пахнуть огірочками. Спеціальна машина "збиває" паростки. Зерна висушують у спеціальних сушарках. Залежно від температури отримують чотири різновиди солоду: світлий, темний, смажений та карамельний. З них готують і різні види напою, — розказує екскурсовод. — Для приготування 100 літрів пива потрібно 17 кілограмів солоду.

— Також важливо, вода в "Оболоні" хороша, з артезіанського джерела на території заводу. Його глибина 290 метрів, — ділиться Андрій. — Різні шари ґрунтів захищають воду від шкідливих речовин, очищають. Тому і смак пива чудовий.

Для 1 л пива потрібно 3 л води, кажуть на заводі.

Заходимо до варильного відділення, де готують пивне сусло. У приміщенні встановлені три величезні ємності. Юлія тисне на кнопку. Усередині загоряється світло. У залі відчутний хлібно-квасовий аромат. Зазираю в кругле віконечко. Видно, як подрібнений солод змішується з водою. Під час цього процесу білки та крохмаль перетворюються на цукор. Пивне сусло фільтрують та кип'ятять із хмелем. Він і надає пиву благородного гіркуватого присмаку та незрівнянного аромату.

У наступному заводському приміщенні — пивні агрегати з кованої міді, які 1980 року виготовили чеські майстри. Їх на "Оболоні" вирішили зберегти. Але вмонтували в них сучасне німецьке обладнання "Ziemann".

— Апарати з Німеччини пливли до нас по Дунаю через Чорне море й по Дніпру. На завод везли вночі. Щоб доправити 40-метрові ємності, довелося знімати кабелі електромереж і світлофори. Для встановлення обладнання приганяли величезний кран.

В охолоджене сусло додають дріжджі. Від їх виду та якості теж значною мірою залежить смак пива.

Після бродіння пиво стає "молодим" і має дозріти. Сім діб воно "відпочиває" при низькій температурі і природно насичується вуглекислим газом. У цей час завершує формуватися його дивовижний смак і аромат. Загалом процес виготовлення бурштинового напою триває 14–18 діб.

Корпорація "Оболонь" має найпотужнішу в Європі лінію розливу пива — 110 тис. півлітрових пляшок за годину! Людей у цьому цеху не видно — він повністю автоматизований. За процесом спостерігають лише кілька операторів.

— Завдяки таким потужностям ми маємо 80 відсотків від усього експорту українського пива. Смак "Оболоні" знають у 36 країнах світу.

Куштуємо "Оболонь Світле" — в такому місці гріх цього не зробити. Андрій задоволено прицмокує. Зауважує, що влітку немає нічого кращого за ковток свіжого пива. Щодо свіжості завод теж не зупиняється на досягнутому. Недавно "Оболонь" скоротила термін придатності "Світлого" з 180 до 60 діб. Виробники стали на бік споживача, аби забезпечити його завжди свіжим продуктом із чудовим смаком. Очевидно, що продавці від цього не в захваті. Їм зручніше було, закупивши партію, продавати її, доки не розійдеться.

— Ми зробили "Світле" менш пастеризованим: раніше його нагрівали до 75 градусів на 30 секунд, а тепер на 15. Це впливає на повноту і гармонійність смаку. Тепер смаковий букет відкривається якнайкраще. Крім того, вирішили не зупинятися лише на зміні технології. Змінили і співвідношення між гірким й ароматним хмелем на користь ароматного, — пояснює директор з якості корпорації "Оболонь" Валентина Микусевич.

Перед тим як запровадити такі нововведення, компанія два роки проводила дослідження.

На прощання Валентина Якимівна, яка має величезний досвід дегустування і відчуває найменші смакові нюанси, ділиться ще одним секретом смачного пива: не класти його в морозилку. Різка зміна температури "шокує" напій і змінює смак. Краще ставити в холодильник.

"Пиво" означало напій, що його п'ють часто і багато

У слов'янських народів назва пива однакова. Раніше це слово означало не тільки пиво. А напій, що його п'ють часто і багато. "Пиво" та "пити" співзвучні у слов'янських мовах і пишуться так: "пиво" — російською, "пиво"— українською, piwo — польською, pivo — чеською, "пиво" — сербохорватською, "піва"— білоруською, pivo — словацькою.

 

80 Стільки відсотків експорту пива припадає на корпорацію "Оболонь".

9 Стільки сортів пива випускають під маркою "Оболонь", ще чотири — під маркою "Десант", два — "Зіберт", сім видів слабоалкогольних напоїв, 11 — безалкогольних та дев'ять видів мінеральних вод.

 

Захищає від гастриту

Споживання пива в невеликих кількостях знищує збудника гастриту та виразки шлунка. Так пише американський журнал з епідеміології. Ті, хто не вживає алкоголю, на 70% частіше мають цей мікроб у шлунку.

Професор Гейнер Порет із німецького Дрездена радить з алкогольних напоїв пити тільки пиво, бо решта негативно впливають на шлунково-кишковий тракт.

Пиво — єдина рідина, що виводить з організму солі алюмінію.

Напій посилює бродильні процеси в організмі та нормалізує кишкову флору.

 

Зараз ви читаєте новину «Якісне пиво варять два тижні». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

6

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути