— Українська армія за останні три роки кардинально посилилася. Військо кінця 2013-го і теперішнє навіть порівнювати не можна, — каже заступник директора Центру досліджень армії 44-річний Михайло Самусь. Так оцінює зміни в українській армії за 25 років. Офіційно її створили 6 грудня 1991-го.
— Зміцнився моральний стан. Система управління, зв'язку і функціювання армії як єдиного механізму — на якісно іншому рівні. Може забезпечувати цілісність і суверенітет України. Наші воїни на всіх рівнях відпрацьовують на кількасот відсотків краще, ніж три роки тому.
Головне досягнення — в Україні усвідомили суть армії. Як на державному, так і на рівні кожного солдата. До війни політична еліта не розуміла, навіщо потрібне військо. У доктринах писали, що загрози не існує. Потроху розпродували майно з часів Союзу. Скорочували частини й особовий склад.
Це був різкий стрибок у розвитку. Ми не мали часу на роздуми. Одразу після окупації Криму почали підготовку до відбиття агресії. Армію 20 років знищували. На Раді нацбезпеки в лютому 2014-го міністр оборони доповів, що має 6 тисяч бійців. З початком АТО стало зрозуміло, що психологічно готові воювати ще менше. Але вже у червні почали наступ.
До початку серпня по суті зачистили Донбас. Лише відкрите втручання російських військ зупинило. Так, ми не були готові з точки зору планування операцій. Проте за кілька місяців відновили боєготовність професійних військових. Потім — навчили мобілізованих. За такий час неможливо створити модерне військо. Проте головне завдання виконали: Росія не реалізувала план "Новоросії". Її диверсійні групи не змогли розбрестися Україною й захопити міста, як, скажімо, Слов'янськ.
Привели до ладу частини. Згодом почали системні реформи. Покращили управління, зв'язок на тактичному й оперативному рівнях. Ці зміни тривають.
Чи здатна українська армія зупинити російську?
— Звичайно. У сучасному бою визначальна не кількість танків, літаків і солдатів. Критичний — час на прийняття рішень. Якщо Росія піде в наступ, уся операція від Києва до Одеси триватиме тиждень-два. Генштаб має реагувати за хвилини. Це — важко. Але Україна встоїть. Якщо рішення прийматимуть кілька днів, про це можна забути. Навіть якби ми мали 10 тисяч танків. Від такого наступу у росіян буде страшна статистика втрат. Але будуть і в нас. Тому без мобілізації не обійтися. Потрібні сили, щоб перейти в контрнаступ.
У чому маємо переваги?
— Вона одна — найголовніша. Захищаємо свою землю. Знаємо, що можемо втратити країну, майбутнє, сім'ї. Росіяни — агресори. Це дає принципову різницю у всіх війнах в історії, коли імперія веде загарбницьку політику. Моральні якості і волю наших бійців ми бачили не раз.
Українська армія посіла 30-те місце серед найсильніших армій світу у щорічному рейтингу "Глобал Файєпауер". Це відповідає дійсності?
— Я не назвав би ще 29 армій, які досягли б таких результатів у цій війні. Наш досвід — передовий у світі. Це визнають усі військові спеціалісти. Недаремно саме у нас створюють платформу гібридних загроз Україна-НАТО. Досвід нашої армії вивчають у військових академіях США.
Досі вважали, що протистояння майбутнього — безконтактні. Усе вирішуватимуть високотехнологічні пристрої. Насправді, війна з Росією — така ж, як Друга світова. Удари по цивільних районах, величезна психологічна напруга. Масоване використання "Градів" і артилерії паралізує будь-яку західну армію. Наша встояла. Особливість цієї війни — активне застосування безпілотників. В радіоелектронній боротьбі українська і російська армії є провідними в світі.
За п'ять років постане питання заміни зброї
Українська армія до липня 2020-го має відповідати стандартам НАТО.
— Напрямок на п'ять років визначає стратегічний оборонний бюлетень, — каже Михайло Самусь. — Його прийняли в липні й затвердили на Варшавському саміті НАТО. Маємо привести до стандартів Альянсу штаби, органи управління, системи зв'язку, підрозділи.
Більшість нашого озброєння — радянське. Це авіація, засоби протиповітряної оборони, винищувачі, артилерія. Модернізуємо їх. За п'ять років постане питання заміни на зброю натовського зразка. Сподіваюся, замовлятимемо лише винищувальну авіацію і системи протиповітряної оборони. Решту робитимемо самі.
Коментарі