— По допомогу найчастіше звертаються демобілізовані, які не можуть оформити статус учасника бойових дій. Штаби видають їм неповний пакет документів про службу. Або оформлюють довідки не по тій формі, що затверджена Міністерством оборони. В результаті місцеві військкомати відмовляються надавати хлопцям статус учасника, — каже юрист 32-річний Андрій Осадчий. Він — волонтер "Полтавського батальйону небайдужих".
Скільки часу треба, щоб вирішити такі питання?
— Інколи достатньо одного дня. Допомагали хлопцю із санітарної роти. В нього виник конфлікт з командиром. Той подав клопотання про притягнення бійця до відповідальності за дезертирство. Хоча насправді він лікувався у госпіталі. Світило до семи років в'язниці. За кілька місяців домоглися, щоб усі звинувачення з нього зняли. Довели, що поранення отримав під час бойового завдання у зоні АТО.
Іншому бійцю допомагаємо отримати більшу грошову допомогу. У листопаді торік отримав тяжке поранення: півчерепа знесло, око праве вибило. Лишився інвалідом другої групи. Оформляти допомогу почав через півроку. За цей час президент підписав закон про збільшення одноразової грошової допомоги пораненим. Та в обласній міліції, до якої входив його підрозділ, сказали, що компенсацію нарахують за старими нормами. Оскільки поранення отримав раніше, ніж прийняли закон. Неофіційно сказали: якщо всім пораненим даватимемо такі гроші, то держава розориться. Пропонували 38 тисяч, хоча він має право отримати близько 200. У суді ми виграли справу, але рішення не виконується.
У багатьох учасників АТО виникли проблеми з отриманням земельних ділянок.
— Таких звернень багато. Але допомогти важко. Адже законодавчо ніяких 2 гектарів для атошників немає. Є закон про пільги та гарантії для учасників бойових дій, що прийняли 1992 року. Там зазначено — земельні ділянки виділяються за рішенням депутатів місцевих рад позачергово. Тобто, якщо є вільна земля, то учасники бойових дій мають на неї першочергове право. Спеціально ділянки для бійців не виділятимуть.
Через що можуть відмовити у пільгах?
— Чи отримає родина пільги, залежить від доходів. Якщо на місяць менше 1710 гривень на людину, то мають право отримувати. Якщо дохід більший — можуть відмовити. Треба оскаржувати такі рішення в суді. Найчастіше проблеми виникають у бійців батальйонів, які підпорядковуються Міністерству внутрішніх справ.
До липня цього року родини добровольців, які загинули на Донбасі, не могли добитися для них статусу учасника бойових дій. Відповідно і на пільги не мали права. Щоб отримати статус, треба було знайти трьох свідків. Вони повинні підтвердити перед відомчою комісією Міноборони участь бійця в АТО. Також зібрати всі можливі документи: накази командирів підрозділів, письмові відрядження тощо. У Дніпропетровській області родина бійця батальйону "Донбас", який загинув під Іловайськом, судилася за оформлення йому статусу учасника бойових дій.
У яких випадках відмовляєте в юридичній допомозі?
— Коли питають порад, як уникнути мобілізації.
Коментарі