Командувач Об'єднаних сил 48-річний Сергій Наєв запропонував добровольцям служити у Збройних силах України за контрактом. Обговорив це питання з головним командувачем Української добровольчої армії 46-річним Дмитром Ярошем під час зустрічі в Краматорську Донецької області 24 липня.
Наєв запропонував бійцям УДА проходити військову службу в резерві, у складі бойових військових частин спеціального призначення, розвідки та в підрозділах територіальної оборони. Обговорили можливу участь добровольців у підготовці сил для охорони державного кордону, підрозділів територіальної оборони.
З початку АТО в Україні сформувалися 37 добробатів. Найвідоміші — "Правий сектор", "Азов", "Донбас", "Айдар", "Січ", "Київ-2". За чотири роки війни на Донбасі більшість добровольчих батальйонів перейшли у підпорядкування Національної гвардії, Нацполіції, Збройних сил. Непідконтрольними лишаються — добровольчий корпус "Правий сектор", ОУН, Українська добровольча армія.
— Перехід добровольців на службу за контрактом знищить їх рух остаточно, — каже військовий експерт Юрій Касьянов, 50 років.
— Суть добробатів — у добровільності, а не примусі. Люди стали на захист країни, коли відчули потребу в цьому. Їм не варто йти на контракт, служити по кілька років у армії. Ті, хто раніше перейшов до лав ЗСУ або МВС — звільнилися.
Контрактна служба приведе до того, що добровольців суттєво поменшає на фронті.
Переслідування і ліквідація добробатів почалися влітку 2015 року. Тоді бійці таких формувань узгоджували розвіддані, уточнювали завдання і координували сумісне ведення бойових дій із ЗСУ. Решта — самостійні рішення, що не влаштовувало начальника Генштабу.
Перший інцидент був із добровольцями з "Айдару". Їх поставили перед фактом: або ви вступаєте в ряди ЗСУ, або Нацгвардії. Основна кількість пішла у Збройні сили. Після переходу і присвоєння номера частини і печатки, відбувається переатестація солдатів. Усі неугодні та вільнодумні її не пройшли. На їхнє місце, вже як на штатний підрозділ ЗСУ, ставили тих, кого вважали за потрібне.
Коментарі