— Знаєте, чому в Гуті закрили страусину ферму? — запитує 55-річний Степан Бендерик із села Стара Гута Богородчанського району Івано-Франківської області. — Величенька була, кілька десятків страусів. А коли перший раз Янукович мав приїхати, усіх прибрали. Бо у Франківську в нього курячим яйцем поцілили. А як тут кинуть страусиним, то й забити можуть.
На реконструкцію павільйону з альтанкою на території президентської резиденції "Синьогора" у Старій Гуті з держбюджету виділили 24 млн грн.
Автобуси з Івано-Франківська до села їздять раз на 2-3 год. Старенький ПАЗ набивається повний. 50 км їдемо 2 год. Стара Гута — кінцева зупинка.
— Не ходи ти туди, там не люблять непрошених, — говорить на зупинці літня жінка в зеленій хустці. Називається бабою Надею. — Місяців два назад син ходив гриби збирати. До сітки, якою обгороджена дача, було метрів зо 200, а його схопили. Наручники натягнули аж руки посиніли. Ті пси почали допитувати, чого заліз на чужу територію. Ми тут усе життя живемо, зажди тим лісом ходили, кожну стежечку знаємо. А цей прийшов до влади й закрив усе.
— Добре, що хоч дорогу не перекриває, — долучається до розмови 62-річний Михайло. — Як Кучма приїжджав, то з двору виїхати не давали. При Ющенку перестали, їздив собі вільно. А цей узагалі на свому вертольоті прилітає. А шо в ліс не пускає, то він тут такий не один. Генде донєцкій живе, там рускій. Теж захватили собі купу землі, построїли величезні хати, привезли бандюків із пісталєтами.
Від зупинки до контрольно-пропускного пункту резиденції йти хвилин 7. У селі немає асфальту, бруківка. Лише останні 200 м — асфальтна дорога. Шлях перегороджують ковані ворота заввишки 1,5 м. Поряд цегляний будиночок під червоною черепицею. Під дашком стоїть охоронець у камуфляжі. З-під коміра до вуха тягнеться дріт. Помітивши, що я фотографую, охоронець заходить всередину. Комусь телефонує.
— Тут фотографувати не можна, — ім'я не називає. — Узагалі фотографувати у цю сторону заборонено, можна в іншу. З усіма питаннями звертайся в адміністрацію пансіонату.
Під'їжджає сіра "деу" з київськими номерами. Чоловік з авто підходить до рамки-металодетектора. З кишень усе викладає на стіл. Рамка все-одно пищить. Охоронець перевіряє портативним металошукачем. Оглядає салон авто й багажник, тоді випускає машину.
Праворуч — пансіонат для відпочивальників. Із нього виходить жінка в червоній куртці.
— Янукович тут один раз був, на минулий Новий рік, — каже. — Приїхав без сім'ї. Привіз із собою з Києва кухарів, лікаря, п'ятьох охоронців. Два тижні тут провів, катався в Буковелі на лижах. Місцеві його не бачили ніколи. Хто там працює, мають по 1800 гривень на місяць. Більшість працюють неофіційно. Щойно він іде, усіх виганяють за двері.
Із-за КПП виходить чоловік. Йде у магазин купити продукти на обід.
— Туди зараз не пройдеш, — часто вставляє матюки. — Раньше було простіше. А після того, як журналісти почали тутво ходити й знімати, на соснах понавішували камер. Недавно робочий пішов через ліс по сігарєти, бо так швидше, чим через КПП. У руках тримав палку, щоб легше йти було. Підбігли вісім чоловік. Почали кричати: "Кинь зброю". Як місцевих ловлять, то в мєнтовку здають. Там тримають до ночі, а потом додому люди пішки йдуть. Ще й штрафанути можуть або закрити на 15 суток.
Цікавлюся, чим займається в резиденції.
— Та будую ту альтанку за 24 міліони, — сміється. — Там більше тисячі квадратних метрів. Винний погріб лиш, як моя хата, ще більший певно. Двохетажне. Уже дах робити починаємо. Усе з дерева. До 25 грудня маєм здати, бо цар сюди на Новий год приїжджає. Буде в тому ресторані святкувати. Туди декого пускають із телефонами з камерами, але не всіх. А кого пускають, то за ними ж дивиться постоянно охорона. Працюємо з восьмої ранку до шостої вечора. Чоловік 80 будують. Більшість із Києва та Львова. Ще троха місцевих беруть. Обіцяли платити 200 гривень щодня. Прийшов час получки, а він каже, що дає по 120. Але домовилися за 180. А недавно завезли глухонімих, то вони взагалі за 50 гривень працюють. А у п'ятницю привезли дві машини солдатів. Будуватимуть дорогу з резиденції через гори до Манявського схилу, звідти є розгалуження на Буковель.
235 150 000
гривень за останні півтора року витратили з державного бюджету на утримання та розбудову резиденції "Синьогора" у Старій Гуті.
"Я аж сі напудив"
На території президентської резиденції "Синьогора" є цегляний житловий будинок, гуцульський та мисливський дерев'яні будиночки, лижна станція, вертолітний майданчик, два озера й альтанка. Нещодавно побудували пентхаус, зводять ресторан. На території тримають 150 кабанів, кримських оленів, дикобразів.
— Я не знав, що там є такий будинок, — розповідає місцевий Микола. — Кілька років тут не був, восени виходжу на гору, а тут таке стоїть. Я аж сі напудив. Звідки таке появилось у лісі? А на терасі охраннік стоїть. То я швиденько назад, у дерева, та й пішов звідти.
Коментарі
36