— Проснулись от сильной грозы. Мы с одноклассником сели возле входа, смотрели на молнии. Он электрик, считает: "Два километра от нас ударила". Потом говорит, что 600 метров, а потом — гуп, и в нас, — розказує 20-річний Тарас Савенко у хірургічному відділенні Ріпкинської райлікарні Чернігівської області.
Разом із ним до лікарні потрапили ще дві дівчини і троє хлопців. Неподалік від намету, де вони ночували, вдарила блискавка. Усі отримали опіки першого та другого ступеня.
На берег Дніпра неподалік села Кам'янка Ріпкинського району у суботу вранці приїхали восьмеро хлопців та троє дівчат від 17 до 20 років. Двоє з Чернігова, решта — із Ріпок. Мали два намети. Планували переночувати і в неділю повертатися додому.
— Десь опівночі пішли спати. Погода спочатку була нормальна, а потім стали хмари насуватися. Десь о пів на п'яту ранку почалася гроза, — розповідає Тарас. У нього попечена шия та живіт. — Ночували шестеро в одному наметі, ще четверо — в іншому. Один хлопець збудував із плащ-палатки й гілок халабуду і там спав.
Після удару блискавки шестимісний намет завалився. Усіх, хто був усередині, паралізувало. Решту компанії — не зачепило.
— Гримнуло — і все, більше не пам'ятаю. Отямився і зразу подивився на годинник — було 5.05. Прибігли друзі з другого намету, почали нас витягувати. У мене на шиї ланцюжок поплавився. У дівчини синтетичні лосини полосами прогоріли, опіки на ногах. Вона казала: коли гримнуло, то її рука засвітилася.
Постраждалі змогли рухатися через півгодини. Зібрали речі й пішки добралися до бази відпочинку в Ка'мянці. Перечекали грозу. Першим автобусом поїхали в Ріпки, пішли в лікарню. Від Кам'янки до райцентру близько 30 км.
— Вони пролежать у нас із тиждень. Стресова ситуація, м'язові болі залишилися. У одного пацієнта отит. Напевно, від звукової хвилі барабанна перепонка воспалилася, — розповідає телефоном заступник головного лікаря Валентина Молчанова, 64 роки.
18 липня 50-річна Зоя Дмитрієва із села Дениші Житомирського району з чоловіком Олександром велосипедами поїхали по гриби.
Дорогою назад почалася гроза. Сховалися під великим деревом. Близько 17.30 у них влучила блискавка. Чоловік отримав опіки та контузію. Жінка загинула. У неї знайшли розірваний блискавкою мобільний телефон. Він не був вимкнутий.
О пів на восьму вечора 18 липня над селом Довжанка Тернопільського району пронісся буревій. Дощ із градом ішов 15 хв.
На трасі Львів—Тернопіль повалило кілька десятків дерев. Утворився затор на 7 км. Водія "таврії" на заправці з авто визволяли еменесники. Дерево впало на машину.
— В один момент усе потемніло. У вікна почав бити град. У нас градини були завбільшки з квасолину, а на другому кінці села — як куряче яйце. А на трасі, кажуть, дерева падали, як сірники, — розповідає бухгалтер місцевої сільради Марія Андрух, 49 років.
Село Довжанка розташоване за 10 км від Тернополя. Там 360 хат.
— Син Степан у той час на полі молотив ріпак. Дзвонив мені, казав: "Мамо, я сиджу в комбайні, а ним аж хитає. Вітер такий, що сам мотовило крутить", — продовжує Марія Андрух.
Вітер познімав дахи зі складів місцевого фермерського господарства.
— Учора був багатою людиною, а сьогодні став бомжем, — говорить фермер 51-річний Ігор Олійник. — Втрачені гроші навіть не можу порахувати. То мільйони. Я ж кредити брав. За 15 хвилин усе пропало. 2 тисячі гектарів посівів ріпаку і пшениці на полях витовкло. Один склад на 800 квадратних метрів розкрило, там було 250 тонн змолоченого ячменю. У другому — 60 тонн ріпаку. Тепер то збіжжя плаває. А бляха з перекриття десь на сусідських дачах лежить.
Пронісся буревій 18 липня і селом Семидуби Дубенського району на Рівненщині. Позривало шифер із 54 будинків.
— Цілий день парило. Буря налетіла о 17.45, — розповідають у сільраді. — Вітер із дощем побушував 15–20 хвилин. В однієї жительки на вулиці Центральній дах і півстіни вирвало.
Коментарі
1