"Для мене закінчення війни й повернення наших полонених — пріоритетне завдання. Ми повинні обговорити всі пункти Мінських домовленостей", — сказав 12 вересня президент 41-річний Володимир Зеленський. Очікує, що до кінця вересня відбудеться зустріч у нормандському форматі — з лідерами Німеччини, Франції та Росії.
— Процес перезапустився, — каже 35-річний Енріке Менендес, директор аналітичного центру "Донбаський інститут регіональної політики". — Попередня влада дискредитувала ідею компромісу. Як каже міністр закордонних справ Вадим Пристайко, треба мінімум півроку, щоб процес по Донбасу почав рух у потрібному напрямку.
— Яким має бути цей рух?
— Мінські угоди — єдиний документ, затверджений Радою безпеки ООН. Він може врегулювати ситуацію.
— Роман Безсмертний пропонував вийти з "Мінська" після того, як під час перемир'я бойовики вбили чотирьох військових.
— В Україні переважає точка зору, що політичну складову "Мінська" не можна реалізувати, доки не будуть виконані вимоги з безпеки. Водночас західні дипломати вважають, що запорукою безпеки стануть політичні рухи. Україні не можна виходити з Мінського процесу. На Заході це не підтримають.
— Маємо виконувати умови за формулою Штайнмайєра (міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмайєр пропонував провести на Донбасі вибори й закріпити в Конституції особливий статус регіону. — ГПУ)?
— Мінські угоди — загальний напрямок. До них потрібно написати інструкцію, розширити кожен пункт. Формула Штайнмайєра передбачає, що спочатку — особливий статус і вибори, потім — контроль над кордоном. Є ще план французького дипломата П'єра Мореля. Він пропонує спочатку розробити закон для проведення виборів на окупованій території. Потім — транзитний період, затим вибори за загальноукраїнським законодавством.
Пропонували ще запровадити інститут перехідних адміністрацій. Тобто ввести на окуповані території поліцейську місію ООН, створити органи управління, до яких увійдуть представники міжнародних організацій. Так було в Сербії і Хорватії. Це — ще один механізм імплементації Мінських угод, який передбачає, що функції адміністративного управління частково сформують за участю нинішніх працівників ЛДНР. У місцевому Пенсійному фонді працюють люди з Донецька, а не ФСБшники. Чому не можемо дозволити їм працювати в перехідній адміністрації?
— Легалізувавши так звані республіки, що контролюються Росією, ми будемо змушені відмовитися від руху до НАТО і ЄС.
— Україна може піти шляхом Фінляндії. Вона — сусід Росії, але не є членом НАТО. Зовнішньополітичні союзи — це право центральної влади. Жодна автономія світу не приймає рішень стосовно зовнішнього курсу країни. Виконання Мінських угод не дасть автономіям права обирати — курс на ЄС чи Росію.
— Чим вибори в ОРДЛО без виведення військ відрізнятимуться від так званого референдуму 11 травня 2014 року?
— То був незаконний референдум. А це — шлях переходу від нинішнього стану в правове поле. Не варто боятися змін до Конституції. У нас кожна влада її міняє.
— До подібного сценарію Україну схиляють Франція й Німеччина.
— Європа тримається на взаємних поступках. Якщо запропонований нею варіант нам не підходить, маємо дати альтернативу. Але за п'ять років Україна нічого не запропонувала. Росія для них виглядає переконливіше. До того ж мають внутрішній тиск своїх громадян, які страждають від санкцій. Якщо Заходу буде вигідно — продасть Україну.
— У такому разі Росія уникне відповідальності за агресію. Все зведеться до площини внутрішнього конфлікту, як хоче Путін?
— Ніхто в світі не вважає війну на Донбасі українсько-російською. Документи ООН говорять, що у нас — громадянський конфлікт. Прем'єр Британії Борис Джонсон в недавньому виступі назвав війну в Україні громадянською.
— Як реалізувати Мінські угоди?
— У Мінській групі мають бути представники не "республік", а всього Донбасу. Треба створити нові інституції, міністерство реінтеграції Донбасу, запровадити посаду представника президента по Донбасу, відновити облради в східних областях, провести територіально-адміністративну реформу. Окуповані території п'ять років варяться в своєму соку. Раціональніше було б об'єднати дві області й зробити автономну територію Донбас, а не надавати автономію окремим районам.
— Про цей автономний Донбас постійно говорить Віктор Медведчук.
— Якщо дати автономію так званим "республікам" — там буде анклав. Але якщо дати автономію всьому Донбасу — проукраїнське населення розбавить проросійське. Можна буде провести м'яку реінтеграцію.
— В ОРДЛО цю автономію бачать, як можливість об'єднання з Росією. Які вигоди для України?
— Припинення війни й кошти на відновлення. Спецпредставник голови ОБСЄ в Тристоронній контактній групі Мартін Сайдік пропонував створити міжнародний фонд. Росія виведе війська, але вона хоче гарантії.
Україна має кілька варіантів. Перший — можна вічно воювати. Другий — назавжди відмовитися від цих територій. Третій — повернути туди українську владу, погодившись, що серед неї будуть і колишні бойовики. Серед депутатів так званої ДНР зараз є і донецький хірург Еміль Фісталь, і колишній народний депутат Олександр Бобков.
— Після змішування українського Донбасу з бойовиками люди не повбивають одне одного?
— Міжнародний досвід каже, що можуть співіснувати люди, які воювали одне з одним. Насправді на Донбасі воюють усього 30 тисяч. По-друге, там буде поліцейська місія. Уже зараз НАТО готує українських військових до цієї ситуації, вчать взаємодіяти із сепаратистським населенням.
— Депутатські мандати отримають люди, яким Путін дав російські паспорти. А російський бізнес Сергія Курченка, який контролює українські підприємства, отримає податкові преференції?
— Підприємства повернуть Україні. І гривня повернеться на непідконтрольні території. А податкові пільги потрібні, щоб було за що відновити Донбас — інакше туди не підуть інвестиції. В Україні багато людей мають подвійне громадянство. Таких давно треба позбавити можливості претендувати на державні посади.
— Україні треба пробачити бойовиків, які стріляли в українських воїнів? Це спричинить соціальний вибух.
— Бойовики Північної Ірландії теж отримали амністію. Є приклад Гаазького трибуналу над військовими злочинцями Югославії — їх здала сама ж Хорватія. Є правосуддя перехідного періоду, що карає злочинців, хоч під якими прапорами вони воюють.
Ключове завдання зараз — перевести воєнний конфлікт у політичний. Постійна війна не дає Україні розвиватися, падає рівень інвестицій. Якщо за 10 років економічна ситуація не поліпшиться, то осередки сепаратизму виникнуть в Харкові та Херсоні. Це показують дослідження аналітичного центру Республіканської партії США. Якщо Україна виконає Мінські угоди й отримає автономний регіон — як Іспанія має Каталонію — нічого поганого не станеться.
Із Донецька виїхав 2016 року
Енріке Менендес — іспанець за походженням, народився в Артемівську (зараз — Бахмут). У Донецьк переїхав 2001 року.
До війни був власником рекламного агентства. З початком бойових дій заснував організацію "Відповідальні громадяни", що надавала гуманітарну допомогу жителям окупованих територій. 2016 року організацію заборонили в ДНР і Менендесу довелося покинути Донецьк.
Веде свій блог в інтернеті. Бере участь в телепрограмах в Україні та Росії, відстоює необхідність мирного врегулювання конфлікту на Донбасі. Створив аналітичний центр "Донбаський інститут регіональної політики". Має доньку 12 років.
Коментарі