Близько 5 тис. домашніх ікон різних епох зібрали в музеї "Душа України". Його відкрили 30 вересня в місті Радомишль на Житомирщині разом з історико-культурним центром "Замок Радомисль".
Ініціатор створення музею — правнучка академіка Олександра Богомольця 44-річна Ольга Богомолець проводить першу екскурсію. Серед 20 відвідувачів — нардеп Олесь Доній, брат екс-президента Віктора Ющенка — Петро, художник Іван Марчук та лідер гурту "ДахаБраха" Влад Троїцький. Ікони збирали протягом 15 років, розповідає Ольга Богомолець. Підводить до вирізьбленого на камені Миколи Чудотворця. Називає його перлиною своєї колекції.
— Це придорожня ікона. На неї люди молилися, які йшли в дорогу. Всі зібрані образи куплені на барахолках. Я принципово не брала їх у людей з домівок. Зараз тут представлені ікони, намальовані як професіоналами, так і народними умільцями, — просить пройти далі в галерею. Вона поділена на різні частини. Кожна відповідає певному регіону України. Ікони повісили на стіни, де-не-де біля них стоять скрині. Це також частина колекції.
— Найстаріший образ датований XVII століттям, мій улюблений, — продовжує Ольга, показуючи на велику ікону зі святим. — На вікнах башні замку стоїть ціла колекція древніх прасок.
"Замок Радомисль" відкрили на місці колишньої триповерхової паперової фабрики Києво-Печерської лаври. Забезпечувала папером усю тогочасну Лівобережну Україну. На її продукції надрукували першу церковну книгу українців "Часослов". Будівлю з усіх боків омивають річки Мика й Тетерів. Усередині замку в залі б'є підземне джерело. В ньому живе жаба. Товщина стін — 1,5 м. Перекриття поверхні дерев'яне.
— Папірню заснував 1612 року архімандрит лаври Єлисей Плетенецький. Знищили за часів руїни. Відбудували її у ХІХ столітті за проектом архітектора Пекарського. Він точно відтворив те, що було. За часів СРСР тут був млин. Працював до 1989-го. Коли реставрували, вивезли 50 тонн сміття, — розповідає історик Юрко Рудницький, який допомагав у відновленні будівлі.
2007-го приміщення викупила Ольга Богомолець. Реставрували чотири роки.
На відкритті центру влаштували лицарські бої. Із учасників жінок була лише 20-річна Ірина Письменна.
— Рубаємо на повну силу. Без травм не обійшлося. Мені вибили вказівний палець.
Коментарі