




Старий Несебр - музей під відкритим небом. Місто вважається найбагатшим у Болгарії по архітектурі Середньовіччя. Заснували його у 2 тисячолітті до нашої ери. Оскільки місто спершу належало грекам, потім римлянам, потім туркам, і зрештою болгарам, то змішання культур воно не уникнуло.
Будівлі в Несебрі збереглися ще з античності, це і башти, і кріпосна стіна, і ворота. До того ж це місто з найбільшою кількістю церков на душу населення - побачити можна 40 споруд. Руїни церкви Святої Софії, побудованої в кінці 5 століття. Церква Христа Пантократора (13 століття) з унікальними фресками всередині. Кілька століть тому частина міста пішла під воду, залишивши на суші ось цей невеликий півострів. У деяких місцях крізь прозору воду можна навіть розгледіти невиразні обриси будівель.
Курорт Сонячний берег плавно перетікає в Новий Несебр з жилими квартирами та готелями. Старий Несебр знаходиться на півострові довжиною близько кілометра і поєднаний з новою частиною міста кам'яною косою. Доїхати в Несебр з того ж Сонячного берегу дуже просто - на автобусі за 1 лев (близько 5 гривень), або на катері чи паровозику. Пішки можна дійти хвилин за двадцять.
Символ Несебру - старовинний млин. Його видно здалеку. Як чути ще здалеку волинщика. Стариган практично не змовкає ні на хвилину. А при вечірніх ліхтарях вибирається на руїни кріпосної стіни і вже звідти зачаровує всіх диковинним музичним перформансом.
Складається враження, що знаходишся в сувенірній лавці, коли вперше проходиш через браму Старого Несебру. Тут є все - від магнітиків до "Царства меха". А от дійсно привезти з Болгарії варто хороше вино. У міру солодке, з перезрілих сортів винограду та зроблене за старовинною технологією можна купити за 19 лев. А дуже рідкісне і по 120 лев за пляшку. Звісно є пляшки всього по 2 леви в супермаркетах.
Косметика з троянд - ще один особливий сувенір з Болгарії. З пелюстків роблять все - від блиску для губ та звичайного мила - до парфумів та варення, яке по суті на смак не відрізняється від того ж мила.
Біля кожного ресторанчику у Старому Несебрі стоїть "зазивала". Різноманітних кафе уздовж берега на кожному кроці. За кілька секунд, поки йдеш повз ресторани, чоловік встигає припросити випити келих вина або з'їсти риби і польською, і російською, і англійською мовами. Ціни в ресторанах у старому місті значно вищі за таке ж меню як у новому.
Зрештою поїсти в Болгарії можна дуже дешево. Велика порція традиційного болгарського "Шопського салату" та ціла скумбрія обійдеться в 6 левів. Нашвидку можна перекусити вуличної їжі - довжелезний млинець з різноманітними начинками (варенням, шоколадом, фруктами) коштує 2 леви. А за кілограм слив, персиків, черешень, динь, кавунів просять також не більше 2 левів. У супермаркетах "для місцевих" ("Младость" та "MM Market") ціни на продукти також значно нижчі.
Море у червні-серпні тепле. Клімат м'який. У Старому Несебрі є зовсім маленький пляж, тому більшість туристів надають перевагу селитися в готелі в новій частині міста. До широкої піщаної коси йти хвилин 10. Пляжі вільні, закритих зон немає. Платять лише за тінь. Тінь від парасольки або місце на пластиковому лежаку коштує 8 лев (близько 40 гривень).
Найбільше в Несебрі все таки туристів з Росії. Ледь не на кожній екскурсії гід акцентує увагу, що росіяни полюбляють тут не лише відпочивати, але й купувати житло. Загалом вибір екскурсій у Болгарії не дуже великий. Основні пропозиції - це Долина троянд, Созопль, Балчик, Варна, болгарське село та Стамбул на 1 або 2 дні.
Коментарі
4