Восени минулого року киянин Олександр Стасюк, 26 років, відвідав Вервольф — ставку Гітлера за часів Другої Світової війни на Вінничині. Вервольф перекладається з німецької як вовк-перевертень. Гітлер відвідував це місце тричі.
Біля траси Вінниця-Житомир бачив пам'ятник загиблим українцям, яких змушували будувати ставку для Гітлера. Всього будівельників було 14 тисяч. Бункер, точніше його залишки, стоять недалеко від села Стрижавки, за 8 км. від Вінниці.
Коли їхав до бункера, очікував побачити видатну пам'ятку архітектури. Виявилося, що споруда майже не збереглася. Її підірвали самі німці. Перше, що побачив — велику лісосмугу, а на місці бункеру — уламки стін і перекриттів.
Читав, що тамтешня міська рада запланувала зробити це місце музеєм. Бачив будівельників: будуть зводити павільйон із легких будівельних конструкцій. Кажуть, незабаром можна буде приїхати і побачити багато цікавого. Планують завезти туди техніку часів війни. Вже відремонтували частину дороги, але капітального ремонту я не побачив. Там проводять екскурсії, але біля бункерів ходив я сам.
За легендою, бункер Гітлера вів глибоко під землю, там було багато поверхів і могло уміститися немало людей і навіть техніка. Насправді ж було три бункера. Мені особисто здалося, що жоден з них підземних поверхів не мав. Ставку будували півроку з міцного матеріалу — граніту. Тому за такий час звести під землею численні поверхи просто неможливо, тим більше з такого міцного матеріалу.
Дуже здивувало, що металеві частини бункерів збереглися до нашого часу. Сам бункер зруйнований, а прути й арматура — цілі й неушкоджені. Думаю, їх покривали якимось спеціальним розчином, щоб не іржавіли. Біля руїн випасають корів, кіз. За тваринами ніхто не стежить, лише прив'язують на вірьовку до кілка.
У 8 кілометрах від бункеру була ставка Германа Герінга. Хотів туди поїхати, але місцевий сказав, від неї майже нічого не залишилося. Ще розповідав, для Гітлера поряд зі ставкою спеціально саджали овочі.
Коментарі
8