
Ужгородка 25-річна Рута Нірі переїхала до Таїланду, коли отримала диплом фахівця з туризму місцевого університету.
— В Азії живу вже три роки. Своєю не почуваюся. Іноземець своїм тут ніколи не стане. Ми для азіатів "фаранг" — біла людина, чужинець, — розповідає Рута.
Каже, так тайці ще називають тропічний фрукт, відомий як гуава, зелене яблуко. Коли його розрізати, всередині він завжди блідий. Люди слов'янської зовнішності нагадують тамтешнім жителям гуаву.
Досконало тайської мови Рута досі не знає. Каже, почувається комфортно, володіючи англійською. У Паттаї, де вона мешкає, багато місцевих непогано знають російську.
— Коли починаєш розуміти їхню мову, дізнаєшся багато про цю країну. Зокрема й поганого. Часто усмішка, яку турист сприймає за щиру, на жаль, не така, — пояснює Рута. — У тайців є традиція, вітаючись, підносити складені хаткою руки й поклонитися. Це тайське "вай". Руки підносять до лоба, носа чи підборіддя — залежить від рівня поваги. Окреме "вай" використовують для старших людей, інше — для аристократії. З іноземцем, незалежно від його статусу, обов'язково привітаються окремим "вай". Ми для них чужі.
Втім така відстороненість азійців зовсім не означає, що з ними важко знайти спільну мову. Навпаки, з тайцями майже неможливо посваритися:
— Місцеві ніколи не демонструють негативних емоцій і не терплять сварок, — продовжує Рута Нірі. — Якщо починаєш на них кричати, вдають, що не помічають тебе. Ти буквально перестаєш існувати. Для тайців велика ганьба показати свою гарячу вдачу. Вони сповідують принцип "холодного серця". Навчитися цього дуже корисно, адже під час сварки завжди говориш багато зайвого. Помітила, що тепер навіть в Україні набагато стриманіше поводжуся в конфліктних ситуаціях і не терплю крику.
Переважна кількість тайців сповідують буддизм, а отже, вірять в реінкарнацію. Щоб не розгнівати богів і після смерті не народитися в тілі тварини чи комахи, треба дотримуватися принципів, що є в кожній релігії — не брехати, не вбивати та щодня робити добрі справи.
У Таїланді дуже важливо зважати на звичаї і традиції.
— Наприклад, не варто торкатися голови тайської дитини. Це може дуже не сподобатися її батькам. Тайці вірять, що янгол-охоронець у буквальному сенсі живе в голові. Немовля — організм, що розвивається. Відповідно, його янгол розвивається разом із ним. Торкнувшись тімені немовляти, втручаєшся в його долю і можеш щось зіпсувати. Це поганий знак. Більшість місцевих — забобонні, тому дотримуються цього.
Тайці люблять відпочивати. Мають багато вихідних. Навіть тиждень у календарі починається з неділі.
— Улюблена фраза тут: "Май пін рай". У перекладі означає "нічого страшного". В цих словах їхній принцип життя. Щось не вийшло? Розбилась якась річ? Май пін рай!
Рута каже, що тайські жінки дуже багато уваги приділяють зовнішності:
— У них це з категорії "сой" — дуже важливо. Акуратно роблять макіяж, добирають одяг. На роботу ніколи не прийдуть в однаковому вбранні кілька днів поспіль — це одразу помітять. Якщо хтось набирає вагу, колеги обов'язково в жартівливій формі скажуть про це. А ще, тайці дивуються і не розуміють, чому приїжджі іноземці обирають собі подругу чи майбутню дружину найсмаглявішу тайку. Серед тутешніх таких жінок не цінують. У тайців культ світлої шкіри. На місцевих пляжах засмагають тільки туристи, — каже Рута Нірі.
Коментарі