Олексій Житник, 34 роки, виступає у північноамериканській хокейній лізі НХЛ 15 років. Грав в одних командах з Вейном Ґретцьки та Домініком Гашеком. За останній сезон змінив три клуби. З "Нью-Йорк Айлендерс" переїхав до "Філадельфії", а в наприкінці лютого перейшов до "Атланти".
Відпочиває Житник у рідному Києві. Прибув із дружиною та двома дітьми у середині червня і повернеться до США наприкінці липня. Їздив до Одеси відпочивати, часто буває на дачі під Києвом. Розмовляємо російською у сріблястому "мерседесі" старшого брата Житника.
Регулярна зміна клубів нервувала?
— У НХЛ до цього треба бути готовим. Погано тільки, що від сім"ї відірваний. Вона мешкає у Нью-Йорку, діти там до школи ходять. Маю власний будинок. До Манхеттена 20 хвилин їхати.
Два роки тому у НХЛ дещо змінили правила — скоротили розмір воротарських щитків, бічних ліній. Як вам "новий хокей"?
— Мені, захисникові, незручно. Будь-який контакт може каратися вилученням, змінилася тактика, стратегія. Але за останній рік призвичаївся.
Зараз у НХЛ немає явних фаворитів
Уперше в історії Кубок Стенлі здобув "Анахайм". Це збіг обставин чи закономірність?
— І те, й інше. Зараз у НХЛ немає явних фаворитів, якими раніше були "Детройт", "Нью-Джерсі". Навіть роль "зірок" у НХЛ зменшується — вони важливі, але перемагають зараз завдяки жорсткій, командній грі. Той же "Анахайм" у нападі мав тільки одну величину — фінна Теему Селянне. Провідна роль голкіпера — класний воротар може щонайменше витягти посередній клуб у фінал Кубка Стенлі.
"Атланта" вперше в історії вийшла до плей-офф. Преміальні гравці отримали?
— У нас немає преміальних. Ти підписуєш контракт і далі працюєш на власників клубу.
Чому ви не грали за збірну Росії на останньому чемпіонаті світу?
— Не хотів у квітні летіти через океан. І так достатньо часу в сезоні мешкав у готелях. Завчасу сказав про це генеральному менеджеру збірної Росії Сергію Немчінову. Чемпінат світу навіть по телевізору не дивився — мої телеканали його не приймали. Але від подальших виступів за росіян не відмовляюся. На тій же Олімпіаді-2010.
Невиграш росіянами домашнього чемпіонату світу здивував?
— Абсолютно — ні. Коли канадці почали тихою сапою, зрозумів: вони акліматизуються, додадуть і виграють турнір. У Росії ж не було стабільного воротаря. Забивати треба було фіннам у півфіналі: навіть якби справа дійшла до буллітів, гості мали більше шансів.
Збірна України вперше за 9 років вилетіла з еліти. Як зреагували на цю новину?
— Тим, хто стільки часу тримав країну, де на хокей владі наплювати, серед найсильніших, — треба пам"ятник поставити. Вилетіли закономірно. Гадаю, якщо в Україні створять нормальну базову клубну команду, то наступного року "синьо-жовті" виграють турнір групи "В" в Японії і повернуться до найсильнішого дивізіону.
Ви можете повернутися до російської суперліги?
— Навряд. Усе може бути, але закінчити кар"єру планую в НХЛ. 2005-го виступав за Казань під час локауту навіть не через гроші — просто форму не хотів втрачати.
У "Баффало" ви грали з чеським воротарем Домініком Гашеком. Домінатору — 42, а "Детройт" пропонує йому новий контракт. Як Гашекові вдається тримати себе на найвищому рівні стільки років?
— Нічого зайвого собі не дозволяє, на тренуваннях повна концентрація. Домінік, як і всі воротарі, трохи замкнений у собі. Знаю це достеменно: на виїзних матчах ділив з Гашеком готельний номер.
1972, 10 жовтня — Олексій Житник народився у Києві
1989 — дебютував у "Соколі"
1991 — перейшов до московського ЦСКА
1992 — став чемпіоном Олімпіади, дебютував у НХЛ
1998 — віце-чемпіон Олімпіади у складі збірної Росії
2004 — гравець російського "Ак Барсу"
2005 — гравець "Нью-Йорк Айлендерс"
2006 — обміняний у "Філадельфію Флайерс"
2007, лютий — став гравцем "Атланти Трешерс"
Заслужений майстер спорту. Одружений, має двоє дітей.
Коментарі