"Отлично, будет лишний повод попрактиковаться в украинском", — говорить Олексій Андронов, 40 років, гортаючи журнал "Країна".
Зустрічаємося в кафе-барі "Хитрі люди" в центральній частині Москви, неподалік від Курського вокзалу. Говоримо 1,5 год.
Андронова двічі визнавали найкращим спортивним коментатором Росії. Працював на двох фінальних матчах Ліги чемпіонів з футболу — 2012-го та 2013 року. Спеціалізується на чемпіонаті Німеччини.
Уболіває за московський ЦСКА й німецьку "Боруссію" із Дортмунда. У Росії його вважають фахівцем з українського футболу.
Київське "Динамо" зіграє з англійським "Манчестер Сіті" в 1/8 фіналу Ліги чемпіонів. Наскільки це важкий суперник для киян?
— Достатньо важкий. Якби потрапив німецький "Вольфсбург", оптимізму мали б більше.
Але я не сказав би, що "Манчестер Сіті" — непереможний клуб.
Завдяки чому його можна перемогти?
— Треба показати свій футбол. Кияни торік добре зіграли з англійськими командами. Зокрема, на виїзді проти "Челсі", хоча й поступилися.
"Сіті" — команда-загадка. Я не дуже розумію, де там тренерська рука. Поки що це набір футболістів дуже високого класу, у грі яких взагалі немає єдиного механізму. У "Баварії" помітно, чого хоче Гвардіола, "Барселона" — взагалі на рівні ідеології грає в певний футбол. А завдання, які ставить тренер "МС" Пеллегріні перед командою, залишають дуже багато запитань.
Сергія Реброва вже порівнюють з Валерієм Лобановським. Це правильно?
— Не треба цих аналогій. Лобановського вже 14-й рік, як немає з нами, і щоразу починається одне й те ж. Спочатку Михайличенка порівнювали, потім Дем'яненка. У таких випадках згадується історія про те, як з'явився шведський тенісист Матс Віландер і на прес-конференціях його постійно запитували про іменитого земляка Бйорна Борга. На що він сказав: "Я не Борг номер два, я — Віландер номер один". Сергій Ребров іде своїм шляхом. Я радий, що впевнено. Він дуже правильно вибудовує кар'єру.
Яким мав би бути формат чемпіонату України?
— Начебто зійшлися на 12 командах. Я вважаю, що їх має бути 10. Грати в 4 кола. І нічого не треба більше мудрувати. У будь-якому разі, що дає українській прем'єр-лізі присутність в її лавах такої команди, як запорізький "Металург"?
Основна проблема української прем'єр-ліги.
— Вона не виконує своїх функцій. Її керівник Віталій Данилов не має авторитету в очах власників клубів. Тому ж Суркісу простіше зідзвонитися з Ахметовим чи Коломойським і вирішити питання між собою, ніж займатися цим всередині прем'єр-ліги.
Як фахівець із чемпіонату Німеччини — оцініть шанси "Шахтаря" в 1/16 фіналу Ліги Європи проти "Шальке".
— 55 відсотків на 45 відсотків на користь німецького клубу. "Шахтар" не має зараз домашнього стадіону, літає втричі більше за будь-яку іншу команду. Крім того, німці в лютому — практикуюча команда, в бундеслізі вже буде зіграно 5 турів.
Водночас "Шальке" нині — команда дуже нестабільна. Там молодий тренер Андре Братенрайтер, багато молодих футболістів.
Нинішній сезон у "Шахтарі" може стати останнім для Мірчі Луческу. Що чекає команду після румунського тренера?
— Не виключаю, що в "Шахтаря" вже є ймовірний кандидат на заміну Луческу, навіть припускаю, хто це може бути.
Хто?
— Юрій Вернидуб. Його результати із "Зорею" показові. Команда, як і "Шахтар", не може грати вдома. На відміну від того ж Реброва, у розпорядженні Вернидуба немає гравців, яких можна вважати зірками європейського масштабу. Попри це, тренер не скаржиться.
Федерація футболу України продовжила контракт із Михайлом Фоменком. Це правильно?
— У Францію команду однозначно повинен везти Фоменко. А після Євро-2016 ідеальний кандидат на посаду — Мирон Маркевич.
Реальне завдання збірної України на Євро-2016?
— Усі розуміють, які в групі суперники, відповідно, ніхто не ставить мету посісти перше місце. Вона звучить по-іншому — вийти до плей-оф. Найголовніше — показати свій футбол.
Яке найслабше місце команди Фоменка?
— Невміння зіграти з позиції сили, диктувати свою волю супернику, а не підлаштовуватися під нього. Періодично команді це вдається, але вкрай рідко. Як приклад — домашні матчі проти Словенії торік і Франції 2013-го.
Але для мене показовою досі є зустріч з Англією на "Олімпійському". Вважаю, що свою путівку на Кубок світу-2014 збірна України втратила саме там. Ту Англію можна й потрібно було обігрувати.
Тоді яка ймовірність, що на Євро-2016 у критичний момент Фоменко зможе піти ва-банк?
— Фінальна частина — турнір особливий. І роль головного тренера там трохи інша, ніж у відбірковому. І своє слово говоритиме команда. Україна не є завсідником фінальних турнірів. Футболісти, які потраплять до заявки команди, мають розуміти, що для багатьох із них це — ледь не останній шанс серйозно засвітитися на такому рівні. Зіграти так, щоб не було прикро й боляче.
Німеччина — фаворит групи, де змагатиметься Україна. Основний суперник — Польща. Це команда одного гравця — Роберта Левандовського?
— Ні. В польській збірній зосереджені добротні футболісти. В команді чітко уявляють свою ціль і найголовніше — завдяки чому її можна досягти.
А Північна Ірландія?
— Вони давно не грали на великих турнірах. Але в будь-якому разі, слабких команд там немає. Не виключено, що на нинішньому Євро вперше складеться така ситуація, коли ніхто не набере нуль очок.
Тренерський штаб збірної України досі не сформований. З чим це може бути пов'язано?
— Думаю, Михайло Іванович з цим питанням розбереться. Можливо, Фоменку зараз необхідно зрозуміти, що йому потрібно. Тому й пауза. На нього зараз чекає новий відрізок роботи, якої він ніколи не мав — підготовка збірної до фінальної частини Євро. Тут важливо зрозуміти, хто корисний, як корисний, навіщо.
Розкритикував "русский мир"
Олексій Андронов народився в Москві 21 серпня 1975 року. Через завантаженість на роботі не закінчив факультет журналістики Московського державного університету. Працював у газетах "Футбол-Експрес", "Футбольний кур'єр" та "Спорт-Експрес", із 1996 року — на НТВ. Торік пішов до новоствореного телеканалу "Матч ТБ", у січні його вивели зі штату телекомпанії, перевели на гонорарну основу.
3 місяці тому в соціальній мережі різко розкритикував "русский мир". Юристи зверталися до Федеральної служби безпеки та Слідчого комітету Росії з проханням перевірити висловлювання коментатора на відповідність до закону про екстремізм. Андронов змушений був публічно вибачитися.
Регулярно коментує матчі київського "Динамо" та збірної України, має дружні стосунки з Сергієм Ребровим. Співавтор фільму "75 хвилин із Валерієм Лобановським" — Андронову та його колезі Семенові Случевському Лобановський дав останнє інтерв'ю.
Одружений, має двійню — 5-річних Степана й Олесю
Коментарі