неділя, 23 серпня 2020 06:11

Румменігге урятував понад десяток безнадійних матчів

Журнал "Франс Футбол" вирішив не присуджувати цього року "Золотий м'яч" – нагороду найкращому футболісту Європи. Ініціатори вважають, що через пандемію коронавірусу не всі гравці були в рівних умовах.

Згадуємо переможців попередніх років. Двічі поспіль у 1980 і 1981 роках "Золотий м'яч" виграв німець Карл-Гайнц Румменігге.

Ліппштадт, маленьке містечко в Вестфалії, мабуть, ніколи не народжував на світ більш відомої особистості, ніж Карл-Гайнц Румменігге. Це прізвище (спочатку - Руменіке) має циганське походження, і, може бути, з цієї причини воно хоч і досить рідкісне, поширена по всій території Німеччини.

25 вересня 1955 року в родині ремісника Гайнріха Румменігге народився другий син. Ніхто тоді й не підозрював, що йому судилося стати найкращим футболістом Європи.

На галявині біля будинку Румменігге регулярно проводилися футбольні матчі, стати учасником яких можна було, заплативши всього 20 пфенігів. З п'яти років в цих баталіях почав брати участь Калле. Розвинений не по роках, він легко обігрував 9-10-річних пацанів, викликаючи заздрість не тільки у суперників, а й у свого власного старшого брата.
Батько хлопчика грав за місцеву "Боруссію", куди, звісно ж, прийшов і Карл-Гайнц.

Талант форварда проявився з юних років. Семирічного Калле Румменігге включили в наймолодшу команду "Боруссії", яка носила маркування "Е". Перший матч за участю вундеркінда закінчився з рахунком 11:0, а всього в 14 іграх вона забила 100 м'ячів, що навіть для такого маленького віку було безпрецедентно багато. Природно, що конкуренції ця команда не знала.
У 9 років він грав вже з 14-річними. І команда, отримавши Калле, встановили міський рекорд - 96 голів за сезон, а в матчі проти "Бад-Вестеркоттена" (фінальний рахунок 31:0), Румменігге провів 16 (!) м'ячів у ворота суперника. Сам Румменігге згадував потім: "Не знаю, чому вони поставили в ворота найменшого хлопця. Варто було пустити м'яч на півтораметровій висоті, як він гарантовано опинявся в сітці".

Чутки про юного таланта поширилися далеко за межі рідного міста. Його взяли в юнацьку збірну країни в турне по Англії. Незабаром після цього в будинок прийшов конверт з гербом "Шальке".

У 9 років він грав вже з 14-річними

"Шановні пані та пан Румменігге, - говорилося в листі. - Пришліть же нарешті свого сина до нас в школу!"

Не дивлячись на те, що все містечко гуділо про це цілий день, батьки не відпустили Калле, вважаючи того занадто молодим.
Коли форварду виповнилося 17 років, його юнацька "Боруссія" досягла максимуму, якого могла досягти, - першого дивізіону ліги Вестфалії.
Після школи Карл-Гайнц влаштувався працювати в Народний банк, де був старанним учнем. В якості заохочення директор відпускав його на кілька годин в робочий час, коли йому потрібно було потренуватися або пограти.

У 1974 році відбулася доленосна подія: Калле надійшло маса пропозицій від різних німецьких клубів і в їх числі пропозиція від "Баварії". Нехтувати таким шансом було би по-блюзнірськои, враховуючи, що технічний директор "Баварії" Макс Меркель приїжджав розмовляти з батьком Румменігге особисто.

У 1974 році "Баварія" стала володарем Кубка європейських чемпіонів, а збірна Німеччини - чемпіоном світу. У складі тієї збірної було чимало зірок "Баварії": Бекенбауер, Мюллер, Брайтнер, Майер, Шварценбек, Хенесс. Перші дні тренувального збору пройшли без "великих". Вони під'їхали на автобусі, коли "Баварія" збиралася провести спаринг з місцевим клубом. Зрозуміло, в їх діях ще відчувалася розслабленість, тому матч ледь вдалося звести до нічиєї 3:3. Румменігге вийшов у другому таймі і віддав гольовий пас знаменитому Герду Мюллеру.

Карла-Гайнц був ще дуже сором'язливим і отримав кличку "Червоні Щічки" за те, що кров часто приливала до щік.
Перший м'яч за "Баварію" Калле забив в контрольному поєдинку з "Вердолем" (в тому ж матчі Герд Мюллер відзначився 11 забитими м'ячами!).
Перший матч в новому сезоні "Баварія" проводила проти оффенбахського "Кіккерс". Незадовго до цього з різних причин вибули декілька основних гравців, і Удо Латтек, в той час тренер "Баварії", сказав Румменігге: "Добре виспись - завтра граєш!"

Природно, що приголомшений Румменігге не зміг заснути.
Перед матчем у готелі, побачивши його поруч з Мюллером, журналіст пожартував: "Герд, відколи ти живеш з любителями автографів?" "Ти, напевно, не знаєш цього хлопця. Його прізвище Румменігге, запам'ятай", - приструнив хама Мюллер.

"Баварія" програла з тріском - 0:6. Втім, сам Румменігге згадував потім, що провів матч досить непогано і навіть мав можливість забити.

Перший гол в офіційному матчі за "Баварію" Румменігге забив на Кубок "Штутгарту". У газетах з'явилися хвалебні заголовки: "Нарешті-то у" Баварії "з'явився справжній правий край!", "Гнати дорогого (700 тисяч марок) Вундера, хай живе дешевий (17 500 марок) Румменігге!"

Коли команда вилетіла на комерційний матч з "Лаціо", в літаку у Карла-Гайнца стався напад апендициту. Йому довелося терміново робити операцію, а вже через три тижні після операції Калле вже знову був на полі. Матч КЕЧ проти "Магдебурга" складався нелегко: "Баварія" програвала 0:2 вже в першому таймі. Латтек випустив Румменігге і сталося диво! "Баварія" в підсумку перемогла 3:2.

Відтоді він витягне ще з десяток безнадійних матчів!

Однак у чемпіонаті справи йшли погано. "Баварія" опускалася все нижче: 13-е місце, 14-е . Чемпіони світу виявилися в зоні вильоту. Латтек нервував, зривався, тасував склад. Румменігге часто опинявся на лаві. У Гамбурзі тренер вперше сказав "Руммельфліге" (в перекладі щось на кшталт "набридлива муха"). Так прізвище форварда потім звикли спотворювати всі. Калле це жахливо дратувало і Латтек втратив будь-яку довіру у форварда.
Як виявилося, у президента клубу - теж. Напередодні 1975 року Латтека звільнили.

З його наступником - Детмаром Крамером - стосунки у Калле склалися повністю протилежні. Інтелігентний і коректний Крамер став для нападника справжнім другом.
Однак сезон 1974/1975 не став для Калле особливо успішним, незважаючи на те, що "Баварія" знову виграла Кубок європейських чемпіонів. У фінальному матчі на Парк де Пренс форвард не брав участі, хоча також став в результаті володарем почесного трофея.
Карл-Гайнц взяв своє через рік, коли "Баварія" в третє поспіль виграла престижний трофей, здолавши "Сент-Етьєн" у Глазго.

Карл-Гайнц Румменігге виграв Кубок чемпіонів у 1976 році. Фото AFP

Тим часом на Калле звернули увагу і в збірній. 2 вересня 1975 року він вийшов на поле у ​​футболці збірної Німеччини (правда, другої збірної). Перед матчем тренер Хельмут Шен сказав Румменігге: "проявиш себе - візьму до Відня на гру з Австрією". Мабуть, ця обіцянка і зробила Калле знервованим, бо оглядини, на жаль, не вдалися.

У липні 1976 року, всього через пару місяців після завоювання головного європейського клубного трофея, форварда забрали у військо.

Як згадував пізніше сам Калле, "Крамера хвилювало питання: як подіє на мене служба в армії - виб'є з колії або зробить з мене чоловіка? Після того як у першому своєму звільненні я забив три голи" Теніс-Боруссії ", а під час другої допоміг "Баварії", що програвала по ходу 1:4, перемогти "Бохум" - 6:5, він однозначно схилився до другої думки".

Мабуть, зміни, що відбулися з форвардом, не залишилися поза увагою і Хельмута Шьона. 6 жовтня форвард вперше захищав честь країни. Німеччина перемогла з рахунком 2:0 Уельс, а Шьон після матчу висловився так: "Калле був найкращим".

У 1978 році Карл-Хайнц в складі збірної ФРН (на той момент - діючий чемпіон світу) їде на мундіаль в Аргентину. У групі збірна ФРН не пропускає жодного м'яча, але при цьому два матчі закінчуються з рахунком 0:0. Зате в третьому (другому за рахунком на чемпіонаті) німці громлять Мексику з рахунком 6:0, а сам Румменігге робить дубль! Однак у другому груповому турнірі німці знову грають два матчі внічию, а третій програють збірній Австрії 2:3 (в цьому матчі також один гол на рахунку Калле) і вилітають з турніру.
Після цієї справи Румменігге йдуть вгору і до 1980 року він стає безперечним лідером "Баварії" і збірної.

1980 рік став "золотим" для Румменігге. Спочатку форвард, забивши 26 голів і перемігши в гонці бомбардирів, привів "Баварію" до перемоги в чемпіонаті Німеччини. Наступним переможним турніром для Карл-Хайнца став чемпіонат Європи в Італії.

У першому ж матчі проти збірної Чехословаччини Калле приніс перемогу майбутнім чемпіонам 1:0. У результаті ФРН перемогла в своїй групі і, за регламентом, зустрічалася в фіналі зі збірною Бельгії, яка сенсаційно виграла групу В. Румменігге був одним з найкращих на полі і, хоча і не відзначився голом у ворота "червоних дияволів", став одним із конструкторів загальної перемоги (2:1). Але на цьому "золото" для нього не закінчилося. По-перше, в 1980 році він був визнаний найкращим футболістом ФРН! А по-друге ... За підсумками 1980 Карл-Гайнц Румменігге був визнаний кращим футболістом Європи і отримав від "Франс футбол" Золотий м'яч.

Наступний сезон повинен був стати сезоном реваншу "Баварії" на європейській арені. Ось такими були амбіції клубу і його кращого гравця. Німці без особливих зусиль дійшли до півфіналу (обіграли по ходу "Аякс" і остравський "Баник"), де зустрілися з "Ліверпулем".
У першому матчі на полі суперника німці домоглися нульової нічиєї і були дуже близькі до підсумкового успіху.
За десять днів до матчу-відповіді на Олімпіаштадіоні всі квитки були розкуплені!
"У Мюнхені досить велике поле і у нас буде достатньо простору для атак. Можливо, для сумарної перемоги нам вистачить і нічиєї з рахунком 1:1" - цей прогноз капітана "Ліверпуля" Рея Кеннеді теж був зроблений за десять днів до матчу. І сам же Кеннеді постарався втілити його в реальність. Прнаймні, коли на 83-й хвилині Кеннеді отримав м'яч з правого флангу від Джонсона і забив гол, "Ліверпуль" опинився за півкроку від фіналу. Гол відчаю, забитий Румменігге п'ятьма хвилинами по тому, лише встановив рахунок, передбачений капітаном англійського клубу. Невдача!

З тренером збірної Юппом Дьорвалем. Фото AFP

Втім, для Румменігге вона була притлумлена особистими досягненнями. Так, у єврокубкових матчах він забив 6 м'ячів і став, поряд з ліверпульцем Сунессом, найкращим бомбардиром турніру. Але не це головне. Румменігге знову став переможцем гонки бомбардирів (29 м'ячів (!), За що отримав Бронзову бутсу, знову привівши "Баварію" до чемпіонства, а за підсумками року вдруге поспіль став найкращим футболістом континенту!

Наступний сезон, нехай і відносно, але став невдалим для Румменігге.
Довгий час травми обходили стороною видатного форварда: в 1977-1982 роках Калле провів у бундеслізі 160 матчів без перерви! Але в березні 1982-го він отримав першу з низки травм, які з відтоді переслідували його до самого кінця кар'єри.

"Баварії" не вистачило всього лише кроку до завоювання такого бажаного Кубка європейських чемпіонів, у внутрішніх змаганнях німці обмежилися завоюванням Кубка країни, а сам Румменігге поїхав в Іспанію травмованим.
Навіть за таких умов він залишався лідером команди. У воротах Чилі Калле розписався тричі! Також в груповому турнірі на його рахунку гол у стартовому матчі проти Алжиру. Однак в третьому матчі групового турніру його були змушені замінити на Маттеуса. У матчі другого групового турніру проти Іспанії він також відіграв не повний матч, а всього тайм.

У стартовий склад команди на півфінальний матч проти Франції з Мішелем Платіні, його не включили - настільки поганий був стан гравця. Основний час матчу закінчився внічию 1:1. Але вже до 8 доданій хвилині французи вели 3:1! Румменігге вийшов на заміну і вже через 5 хвилин забив гол у відповідь! На 108 хвилині німцям вдалося зрівняти рахунок і в серії післяматчевих пенальті вирвати перемогу (Румменігге також забив пенальті)!

На фінальний матч з Італією капітана німців просто не вистачило. Калле покинув поле на 70-й хвилині (італійці вели вже 2:0) і залишив надії виграти світовий форум на 1986 рік.

Останні сезони в "Баварії" Калле діяв у нападі на пару з братом Міхаелем (одного разу вони зіграли разом і за збірну). У 1984 році він був проданий за рекордну для бундесліги суму в "Інтер", де склав атакуючий дует з Альтобеллі. Він став невід'ємною частиною чорно-синього "Інтера". Надалі він практично поодинці розбив своїх земляків із "Кельна" в матчі Кубка УЄФА й продовжував показувати гру, від якої німіли глядачі і захист супротивника.

Румменігге вийшов на заміну і вже через 5 хвилин забив гол у відповідь

У 1984-му ж нападник відправився в складі збірної на європейський чемпіонат до Франції захищати чемпіонський титул. Треба сказати, що Калле відзначився сімома голами у відбіркових іграх, чим немало сприяв виходу збірної ФРН в фінальну частину. Однак третє місце в групі позбавило їх можливості далі відстоювати свій титул.

На Кубок світу в Мексику Румменігге відправився все ще переслідуваний травмами. Всі три матчі групового турніру він виходив на заміни і лише в 1/8 фіналу вийшов на поле в стартовому складі і відіграв матч до кінця. В 1/4 фіналу і 1/2 фіналу Румменігге замінювали в другому таймі.
У фіналі проти Аргентини Румменігге знову показав, що є лідером. За рахунку 0:2 Калле, що вийшов на заміну після першого тайму, на 74 хвилині зміг відіграти один м'яч, а через 6 хвилин Феллер зрівняв рахунок. На жаль, радість німців закінчилася вже через три хвилини, на цей раз остаточно. Їх засмутив Бурручага. Це був останній матч капітана за збірну.

Останні два сезони своєї кар'єри Румменігге проводив в швейцарському "Серветті". Причому в другому сезоні він повернувся до такої приголомшливої ​​форми, що виграв в сезоні 1988/89 змагання бомбардирів, забивши 24 голи! Однак рішення залишити футбол не змінив.

Румменігге відрізнявся неймовірною здатністю витягувати, здавалося б, начисто програні матчі. Однак, на жаль, він залишився в історії єдиним капітаном, який програв два фінальних матчу Кубка світу.

Зараз ви читаєте новину «Румменігге урятував понад десяток безнадійних матчів». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua