28 серпня 1981 року помер видатний тренер Бела Гуттманн – автор знаменитого прокляття португальської "Бенфіки"
2013 року престижний журнал "Світовий футбол" провів опитування, щоб назвати найкращого футбольного тренера всіх часів і народів. Як правило, за результатами таких опитувань переможцями виявляються діючі фахівці - так сталося і цього разу. Перше місце в списку найкращих зайняв Алекс Фергюссон, слідом за ним розташувалися Хосеп Гвардіола і Жозе Моурінью. І так майже вся перша десятка.
Але дев'яте місце несподівано зайняла людина, практично не відома сучасним уболівальникам. Він народився в кінці ХІХ ст. в Будапешті і в роки своєї тренерської кар'єри ніколи не затримувався на одному місці більше трьох років. За словами родичів, всі його недолюблювали. І було за що.
23 травня 1990 року у Відні, Австрія, був фінал Кубка чемпіонів. Зустрічалися португальська "Бенфіка" та італійський "Мілан". Колишня зірка "Бенфіки" легендарний Ейсебіо пішов на кладовище. Відшукав могилу свого тренера Бели Гуттманна й довго молився. Благав простити його клуб і зняти прокляття. Однак Гуттманн був невблаганний. "Бенфіка" знову програла - 0:1.
Керівництво "Бенфіки" поставило пам'ятник видатному тренеру, намагаючись вимолити у нього прощення
Це був шостий поспіль програний "Бенфікою" європейський фінал. Востаннє клуб із Лісабона перемагав у сезоні 1962 року. Тоді його очолював саме Бела Гуттманн. Угорський єврей двічі поспіль приводив португальців до тріумфу. 1961-го його підопічні здолали у фіналі - "Барселону" - 3:2, а наступного року "Реал" - 5:3.
Після перемоги наставник наважився підійти до президента клубу й попросити більшої зарплати. Однак Антоніо Карлуш Вітал розлютився. Він так розійшовся, що взагалі звільнив тренера. Той теж не залишився в боргу.
"100 років "Бенфіка" не перемагатиме в європейських кубках", – сказав тренер.
Відтоді португальці 8 разів грали у фіналах і незмінно поступалися.
Бела Гуттманн був рідкісним новатором. Він одразу уловлював всі тактичні революції у футболі. У всіх клубах, де угорському єврею доводилося працювати, довго не затримувався. Але неодмінно встигав вигравати якийсь трофей.
"У першому сезоні тренер працює спокійно і показує все, що може, – казав фахівець. – На другий рік до нього починають чіплятися, а на третій, як би він не намагався, його все одно звільняють".
Саме Гуттманн придумав схему 4-2-4, коли тренував "Сан-Паулу". Її підгледів наставник збірної Бразилії Вісенте Феола й переміг на Кубку світу 1958 року.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Два пенальті за хвилину – воротар київського "Динамо" встановив рекорд
Бела Гуттманн помер 1981 року. Керівництво "Бенфіки" поставило пам'ятник видатному тренеру, намагаючись вимолити у нього прощення. Але поки все марно – залишилося чекати ще 44 роки.
Коментарі