Ексклюзиви
вівторок, 28 серпня 2018 11:09

"Бенфіка" страждатиме ще 44 роки

"Бенфіка" страждатиме ще 44 роки
За схемою Бели Гуттманна грала збірна Бразилії-1958

28 серпня 1981 року помер видатний тренер Бела Гуттманн – автор знаменитого прокляття португальської "Бенфіки"

2013 року престижний журнал "Світовий футбол" провів опитування, щоб назвати найкращого футбольного тренера всіх часів і народів. Як правило, за результатами таких опитувань переможцями виявляються діючі фахівці - так сталося і цього разу. Перше місце в списку найкращих зайняв Алекс Фергюссон, слідом за ним розташувалися Хосеп Гвардіола і Жозе Моурінью. І так майже вся перша десятка.

Але дев'яте місце несподівано зайняла людина, практично не відома сучасним уболівальникам. Він народився в кінці ХІХ ст. в Будапешті і в роки своєї тренерської кар'єри ніколи не затримувався на одному місці більше трьох років. За словами родичів, всі його недолюблювали. І було за що.

23 травня 1990 року у Відні, Австрія, був фінал Кубка чемпіонів. Зустрічалися португальська "Бенфіка" та італійський "Мілан". Колишня зірка "Бенфіки" легендарний Ейсебіо пішов на кладовище. Відшукав могилу свого тренера Бели Гуттманна й довго молився. Благав простити його клуб і зняти прокляття. Однак Гуттманн був невблаганний. "Бенфіка" знову програла - 0:1.

Керівництво "Бенфіки" поставило пам'ятник видатному тренеру, намагаючись вимолити у нього прощення

Це був шостий поспіль програний "Бенфікою" європейський фінал. Востаннє клуб із Лісабона перемагав у сезоні 1962 року. Тоді його очолював саме Бела Гуттманн. Угорський єврей двічі поспіль приводив португальців до тріумфу. 1961-го його підопічні здолали у фіналі - "Барселону" - 3:2, а наступного року "Реал" - 5:3.
Після перемоги наставник наважився підійти до президента клубу й попросити більшої зарплати. Однак Антоніо Карлуш Вітал розлютився. Він так розійшовся, що взагалі звільнив тренера. Той теж не залишився в боргу.

"100 років "Бенфіка" не перемагатиме в європейських кубках", – сказав тренер.

Відтоді португальці 8 разів грали у фіналах і незмінно поступалися.

Бела Гуттманн був рідкісним новатором. Він одразу уловлював всі тактичні революції у футболі. У всіх клубах, де угорському єврею доводилося працювати, довго не затримувався. Але неодмінно встигав вигравати якийсь трофей.

"У першому сезоні тренер працює спокійно і показує все, що може, – казав фахівець. – На другий рік до нього починають чіплятися, а на третій, як би він не намагався, його все одно звільняють".

Саме Гуттманн придумав схему 4-2-4, коли тренував "Сан-Паулу". Її підгледів наставник збірної Бразилії Вісенте Феола й переміг на Кубку світу 1958 року.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Два пенальті за хвилину – воротар київського "Динамо" встановив рекорд

Бела Гуттманн помер 1981 року. Керівництво "Бенфіки" поставило пам'ятник видатному тренеру, намагаючись вимолити у нього прощення. Але поки все марно – залишилося чекати ще 44 роки.

Зараз ви читаєте новину «"Бенфіка" страждатиме ще 44 роки». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 4166
Голосування Чи підтримуєте те, що українські спортсмени зі зброєю захищають нашу країну від вторгнення РФ?
  • Так. Це - громадянський обов'язок, а частина з них ще й представляє клуби ЗСУ
  • Не зовсім. Вони мають прославляти Україну на спортивних аренах і закликати світ підтримувати нашу країну
  • Усі методи хороші. Головне - не бути псевдопатріотами, як Тимощук
Переглянути