Журнал "Франс Футбол" вирішив не присуджувати цього року "Золотий м'яч" – нагороду найкращому футболісту Європи. Ініціатори вважають, що через пандемію коронавірусу не всі гравці були в рівних умовах.
Згадуємо переможців попередніх років. У 1999-ому приз виграв бразилець Рівалдо.
Рівалдо Вітор Борба Феррейра народився 19 квітня 1972 го року в Ресіфі - столиці штату Пернамбуку. Його дитинство пройшло в фавелах, і неблагополучне життя позначилася на фізичному розвитку хлопчика, який, до того ж, народилася недоношеним. Рівалдо був худорлявим і слабким, через недоїдання мав проблеми із зубами. Проте, в 16 років йому вдалося домогтися першого професійного контракту: Рівалдо став гравцем молодіжної команди місцевого клубу "Пауліста". У тому ж році під колесами автобуса помер його батько, який прищеплював всім трьом синам любов до футболу. Бажання Ромільда в результаті виповнилося: один з його нащадків домігся великих успіхів і вивів сім'ю зі злиднів. Тільки ось сам батько так і не побачив сходження сина, яке йшло швидше всупереч усьому, ніж завдяки.
У "Паулісті" в Рівалдо ніхто відверто не вірив. Хлопець часто хворів, мав проблеми з витривалістю. Та ще й через смерть батька пропустив перегляд в футбольну академію, що, здавалося, остаточно поставить хрест на його кар'єрі. Однак завдяки випадковому знайомству Рівалдо зміг перейти в "Санта-Круз" - футболку цього клубу незадовго до своєї кончини подарував йому батько. Але в цій команді кар'єра гравця розвивалася також не найліпшим чином. Слабкий фізичний розвиток продовжував позначатися, а вболівальники і зовсім глузували з новачка, називаючи його "кривоногою качкою". Тому через рік керівництво "Санта-Круза" розлучилося з Рівалдо без найменшого жалю, включивши його в трансфер одного з футболістів, який переходив в клуб "Можі-Мирин". Тільки там з худорлявим нападником почали по-справжньому працювати.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Найвідоміший футбольний фінт Зідан відточував на вулицях Марселя
"Можі-Мирин" Рівалдо відразу навантажили фізичними вправами, і незабаром футболіст набрав м'язову масу. Це помітно вплинуло на ігрові якості форварда. Захисники тепер не могли легко відтіснити його від м'яча, а за рахунок філігранної техніки Рівалдо легко обходив їх. У підсумку за 31 матч в "Можі-Мирин" нападник забив 13 м'ячів і був помічений скаутами "Корінтіанса", які, не зумівши домовитися про суму трансферу, вирішили взяти гравця в оренду. Там і почалося його сходження. Провівши блискучий сезон-1993, Рівалдо привернув інтерес тренерів збірної Бразилії. 16 грудня молодий гравець дебютував у складі "селесао" в матчі проти Мексики і відкрив в цій зустрічі рахунок. Перший млинець не видався глевким.
Під колесами автобуса помер його батько
У 94-му Рівалдо перебрався в "Палмейрас", з якого "Можі-Мирин" зажадав і отримав 4 мільйони доларів. З новим клубом Рівалдо відразу ж виграв чемпіонати штату Сан-Паулу і країни. У 96-му клуб дійшов до фіналу Кубка Бразилії і знову виграв Паулісту, а Рівалдо зацікавилися в Європі.
У "Корінтіанс" футболіста, здатного зіграти на будь-якій позиції в центрі поля і нападі, зробили атакуючим півзахисником. В цьому амплуа Рівалдо міг проявляти свої найкращі якості. Він прекрасно бачив поле, мав майстерність плеймейкера і хороше гольове чуття. Частину, кар'єри що залишилася Рівалдо проведе саме в цьому амплуа.
У Середні віки і Новий час іспанці і португальці завойовували територію Латинської Америки. У 20-му столітті завдяки футболу стало відбуватися зворотне. Талановитих південноамериканських футболістів, як і зараз, охоче підписували в тих же Іспанії та Португалії. Рівалдо, вибравшись з Бразилії, також прибув на Піренейський півострів. Його першим клубом став "Депортіво" з Ла-Коруньї.
Причиною міграції Рівалдо з Бразилії став невдалий виступ "селесао" на Олімпійських іграх в Атланті. Команда, в якій 24-річний Рівалдо був одним з найдосвідченіших гравців, вилетіла на стадії чвертьфіналу, поступившись майбутнім чемпіонам, нігерійцям. У підсумку півзахисник відразу після Ігор покинув батьківщину. У першому ж сезоні в складі "Депортіво" він забив 21 м'яч і став найкращим бомбардиром команди, яка фінішувала в чемпіонаті третьою. Після цього бразильцем всерйоз зацікавилася "Барселона", яка влітку виклала за Рівалдо близько 26 мільйонів доларів. Так почався головний, найкращий етап в кар'єрі зоряного півзахисника.
Саме з "блауграною" Рівалдо домігся найбільших успіхів. Перші два сезони після приходу бразильця каталонці ставали чемпіонами Іспанії, а також виграли Кубок країни і Суперкубок УЄФА. За п'ять років півзахисник провів за "Барсу" 235 матчів і забив 130 м'ячів. Крім того, саме в період виступу за "Барселону" Рівалдо завоював найважливіші трофеї зі збірною. Взимку 1997 го "селесао" виграли Кубок конфедерацій, в 99-му - Кубок Америки, а в 2002-му - Кубок світу.
Рівалдо провів би в "Барсі" більше часу, якби не конфлікти з Луї ван Галем
Можливо, Рівалдо провів би в "Барсі" більше часу, якби не конфлікти з Луї ван Галем. Голландець ставив бразильця на фланг, а не на позицію плеймейкера. У 2000 ван Галь був відправлений у відставку, і Рівалдо два роки почував себе більш ніж комфортно. Однак в 2002-му голландець повернувся, і півзахисника звільнили від контракту. Бразилець на правах вільного агента перейшов до "Мілана".
В Італії справи у Рівалдо йшли непогано. Він відразу став одним з лідерів команди і в дебютний сезон виграв з нею Серію А, Кубок Італії, Лігу чемпіонів і Суперкубок УЄФА. Однак в наступному сезоні бразилець провів всього два матчі, після чого почав поневіряння по різних чемпіонатів.
Спочатку Рівалдо повернувся на батьківщину, де поповнив ряди "Крузейро". Провівши в клубі менше року, бразилець відправився в Грецію, де виступав спочатку за "Олімпіакос", потім за АЕК. З "Олімпіакосом" Рівалдо тричі виграв чемпіонат і двічі завоював Кубок країни. А з 2008-го у бразильця почалися справжні блукання.
Складно було уявити щось більш дивне, ніж поява чемпіона світу-2002 в чемпіонаті Узбекистану. 36-річний Рівалдо став гравцем "Бунедкора", який фінансувався авторитетними людьми з нафтогазового бізнесу, що могли запропонувати зарубіжній зірці щедрий контракт. З ташкентським клубом бразилець двічі виграв чемпіонат і один раз взяв Кубок країни, був одним з найкращих бомбардирів команди (42 голи в 76 матчах), але в 2010-му достроково розірвав контракт. Як Рівалдо розповів пізніше, "Бунедкор" залишився винен йому 16 мільйонів євро.
Після "Бунедкора" бразилець знову повернувся на батьківщину, де пограв за "Можі-Мирин" і "Сан-Паулу", потім Рівалдо на 11 місяців занесло в ангольський "Кабушкорп". Згодом він знову опинився в Бразилії, де і завершив кар'єру. Причому двічі. У 2014-му Рівалдо повісив бутси на цвях, перейшовши на посаду президента клубу "Можі-Мирин". Але через рік вирішив повернутися, щоби пограти з сином.
У липні в одному з матчів "Можі-Мирина" відзначилися батько і син - Рівалдо і Рівалдіньо. І лише після цього старший з них завершив кар'єру.
Коментарі