вівторок, 01 жовтня 2024 21:10

У Раді зареєстрували законопроєкт про заборону російської на території шкіл

У Раді зареєстрували законопроєкт про заборону російської на території шкіл
Законопроєкт зобовʼязує розмовляти українською на перерві, шкільному подвірʼї, стадіоні та усій території школи. Фото: kmr.gov.ua

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №12086 про українськомовне середовище у школах.

Законопроєкт зобовʼязує розмовляти українською на перерві, шкільному подвірʼї, стадіоні та усій території школи. Про це повідомила народна депутатка Наталія Піпа, авторка проєкту змін до закону "Про освіту" щодо забезпечення створення українськомовного освітнього середовища у закладах освіти.

"Ми зобовʼязали усі школи із 2021 надавати освітні послуги українською мовою, але проблема полягає в тому, що виходячи з уроку діти, а подекуди і вчителі - переходять на російську", - сказала Піпа.

Вона розповіла про результати моніторингу Державної служби якості освіти та уповноваженого із захисту державної мови за 2023-24 роки: під час уроків і перерв спілкуються між собою виключно українською мовою лише 41% учнів.

"Для того щоб це змінити, я реєструю законопроєкт, який зобовʼязує говорити українською на перерві, шкільному подвірʼї, стадіоні та усій території школи", - сказала депутат.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Найближча до української мови - не російська. Сім міфів кремлівської пропаганди

Також Піпа назвала причини, чому потрібні зміни до закону.

"Очевидні причини, які мають доволі неприємні наслідки - тиск на українськомовних дітей, конфлікти через мову і булінг", - повідомила депутат.

"І є більш прагматичні причини: діти, які погано знають українську вже в першому класі - мають труднощі із навчанням у школі, відстають у читанні, гірше засвоюють матеріал. Пізніше мають гірші результати на контрольних, ЗНО/НМТ та мають гірші можливості для вступу та роботи у майбутньому", - заявила парламентарій.

Також нардеп закликала батьків учнів спілкуватися із дітьми українською. "Адже це полегшить у майбутньому навчання у школі, складання іспитів та підвищить шанси на успіх дитини при складанні НМТ", - пояснила Наталія Піпа.

Законопроєкт вводить до закону "Про освіту" поняття "українськомовного середовища" і зобовʼязує засновників, керівників, працівників закладів освіти створювати і підтримувати українськомовне середовище.

"Що це означає для вчителів? Не переходити на російську на перервах, у їдальні, у приватному спілкуванні на території школи - адже ви все ще на робочому місці. Також вчителі та директори можуть проводити просвітницькі заходи, закликати учнів спілкуватися українською і робити зауваження, коли чують російську у дітей", - сказала Наталія Піпа.

У першому півріччі 2024 року до уповноваженого із захисту державної мови надійшло 1062 звернення громадян про порушення закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної". Найбільше скарг надійшло на сферу обслуговування.

Закон запрацював п'ять років тому. Мовний омбудсмен назвав важливі зміни із впровадженням норм закону.

Зараз ви читаєте новину «У Раді зареєстрували законопроєкт про заборону російської на території шкіл». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути