Проблема житла для переселенців досі актуальна. У Київській області кількість внутрішньо переміщених осіб (ВПО) зросла за останній рік на 20% – зараз їх понад 60 тисяч. За опитуванням Луганської обласної громадської правозахисної жіночої організації "Чайка", тільки 2% переселенців мають фінансові заощадження для купівлі власної квартири в Київській області, інші – винаймають житло, розповіла Лариса Заливна, голова організації, під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.
У рамках проекту Ради Європи "Посилення захисту прав людини внутрішньо переміщених осіб в Україні" організація "Чайка" розробила проект з надання місця проживання для переселенців у селах.
"Ми взяли 57 сімей, які згодні поїхати в село і там почати своє нове життя. З боку громади ресурсом є земля, з боку переселенців – ресурс трудовий, інтелектуальний. Ми проїхали 20 населених пунктів у Київській області – землі вільної немає", – зазначила голова Лариса Заливна.
Більшість переселенців можуть дозволити собі тільки оренду житла. Для ВПО єдиний варіант придбання власної оселі – іпотечний кредит. Після двох мітингів переселенців та голодування під стінами Кабміну, прем'єр-міністр все ж вніс позачергово на Урядовий комітет розгляд закону №1954. Законопроект передбачає іпотеку на житло під 7% -річних.
"Цей закон, на жаль, – не панацея для переселенців. Це лише можливість для тих, у кого є хоч якісь заощадження або хто орендує житло, платити вже не за орендоване, а за своє, яка залишиться їхнім дітям, – підкреслила Юлія Дрюк-Ілляшенко, голова ГО "Мій.дім.юа". – У четвер його розглянули та прийняли всі необхідні правки. Тепер переселенцям не потрібно їхатидов Донецька та Луганська, щоб стати в чергу для участі у пільговій іпотеці. Вони можуть ставати на облік вже за місцем реєстрації, по довідці. Це – маленький крок. Лід рушив, але попереду багато роботи – сьогодні ще засідання Бюджетного комітету".
Наступного тижня цей закон розгляне Кабінет міністрів, після чого його передадуть до Верховної Ради України.
"Проблема переселенців не може бути вирішена лише указами чи розпорядженнями. Треба об'єднувати свої сили для вирішення пошуку фінансових джерел, для вирішення проблем переселенців", – наголосив Олег Перетяка, координатор ГО "Луганська коаліція "Громадяни за прозорість дій влади". Лариса Заливна додала, що функції держави щодо підтримки переселенців досі розпорошені між кількома установами. Об'єднання їх у межах одного координаційного центру збільшило б шанси на більш швидке та ефективне прийняття рішень.
Коментарі