У ЗМІ активно обговорюють, що пасажирський літак в Ірані міг збити зенітно-ракетний комплекс "Тор-М1".
Їх виготовляють у Росії, і свого часу Іран придбав 30 таких комплексів для власних потреб.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Авіакатастрофа в Ірані: в літак могли влучити одразу дві ракети російського виробництва – CNN
Іран купував комплекси у 2007 році. При цьому "Тори" стоять на озброєнні Аерокосмічних сил Корпус вартових Ісламської революції (місцева спецслужба. - Gazeta.ua), а не Збройних сил Ірану.
ЗРК "ТОР"
Зенітно-ракетний комплекс "Тор" був розроблений та почав виготовлятися у Радянському Союзі на початку 1980-х років. Призначений для прикриття об'єктів інфраструктури на малих висотах - від 1 до 12 км. Створений для ураження військових літаків та крилатих ракет.
Зенітний комплекс складається із бойової машини, станції наведення та контейнера із вісьмома ракетами 9М330. Екіпаж машини - 3 осіб.
Оператор установки спочатку ловить ціль на радарі та потім здійснює запуск ракети. "Тор" також має і автоматичний режим роботи, під час якого ЗРК сама виловлює ціль та стріляє.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Опублікували відео потрапляння ракети в літак українських авіаліній
"Оператори ЗРК "Тор", який знаходився поруч з Тегераном, могли переключити комплекс на автоматичну роботу. В цьому випадку, не отримавши від літака МАУ необхідного розпізнавального знака, "Тор" міг прийняти цивільний борт за ворожий літак і завдати по ньому удару. Тактико-технічні характеристики комплексу і його озброєння дозволяють збити повільний Boeing 737", каже військовий експерт Юрій Бутусов.
Виробником комплексу є російський концерн "Алмаз-Антей" та Мінський тракторний завод.
Назва комлпексу "Тор" походить від імені бога грому та блискавки в германській та скандинавській міфології.
Експлуатанти
Найбільше таких комплексів у Росії - 120 одиниць та Китаю - 60. Також їх використовують у Білорусі, Вірменії, Азербайджану, Венесуели, Греції, Кіпрі, Грузії та Єгипті.
Україна також має на озброєнні дані комплекси. Вони дістались ЗСУ від СРСР.
У 2001 році через недостатню кількість запчастин "Тори" вивели на консервацію. Із початком війни на Донбасі комплекси знову почали використовувати та проводити випробування.
"Тор" був присутній під час військового параду у Києві 2018 року.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Український літак збила іранська ракета – Newsweek
Активно такі ЗРК постачає РФ на окупований Донбас для своїх найманців. Перше відео із "Тором" зняли 2 вересня 2014 року з тролейбуса, що рухався до Краснодона Луганської області. В січні 2015 року ймовірно 9К332 "Тор-М2" була помічена випадковими свідками в захопленому російськими терористами Шахтарську.
Український пасажирський лайнер розбився поблизу Тегерана 8 січня. Загинули 176 людей – пасажири та 9 членів екіпажу. Серед загиблих були громадяни Ірану, Канади, України, Швеції, Афганістану, Німеччини та Великої Британії.
Розглядають 4 основні версії авіакатастрофи, в тому числі – влучання в лайнер ракети "Тор".
Україна відправила пошуково-рятувальну групу українських фахівців до Тегерана. До неї входять 45 осіб. Це представники 12 міністерств та відомств. Зокрема, експерти з Держслужби з надзвичайних ситуацій, Міноборони, МЗС, МВС, СБУ, РНБО, Державіаслужби, Нацбюро з розслідування авіаційних подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами та МАУ.
Коментарі